This topic contains 19 replies, has 5 voices, and was last updated by  Anonymous 1 year, 4 months ago.

Viewing 5 posts - 16 through 20 (of 20 total)
  • Author

Anonymous

Pt AA

Iti voi raspunde la intrebarile tale. Te pot ruga sa muti ultimul tau raspuns in partea de “dieta” a forumului sa fim incadrate in titlurile corespunzatoare. Am inserat unele de dieta aici la exercitiu fizic intrebarile voastre fiind legate de amindoua, dar macar mergind inainte sa fim pe subiecte. Mersi mult.

AA

Din pacate site-ul nu imi da posibilitatea sa mut postarea mea. Probabil doar cineva cu drepturi de admin poate face acest lucru. As putea copia mesajul si in threadul de alimentatie.

Carmen A

Buna. Am fost operata de endometrioza acum 1 an(mai am o operatie mai veche in zona abdominala + op. de apendicita) si nu sunt o fire sportiva. Nu imi place sa fac sport, nu am nici timp sa merg zilnic la sala dar totusi as dori sa fac ceva miscare. Am auzit de sali de fitness unde as avea parte de antrenament personalizat de fitness cu electrostimulare musculara( antrenament EMS)- o sedinta de 20min- o data/ saptamana. Din punct de vedere al bolnavului de endometrioza as avea voie sa fac asa ceva?
    Multumesc.

DC

Buna Carmen,
    Exercitiul fizic nu trebuie sa fie doar in sala. Am dat si alte exemple pe blog. Am mentionat ca exercitiul cu greutati ajuta oricui si ma refeream aici la femei deoarece la noi e un mit ca doar barbatii sa traga de fiare. Dar sint atitea alte feluri de exercitzii daca nu iti place sala. Mersul pe jos in ritm alert e cel mai bun inceput, un jogging usor, gradinarit, un badminton cu un amic, copil, sot sint citeva simple sugestii. Ca in orice, inceputul este greu. Cauta oameni care practica ceva exercitii fizice si alatura-te lor sa te inspire.
    Ca si antrenor personal aud des “nu am timp sa fac sport”, replica mea este “aveti timp de boala”? Cam asa stau lucrurile. La un moment lipsa de activitate fizica se va manifesta sub o forma sau alta in diverse boli si in endo prin dureri care pot fi insuportabile si zilnice. Zilnic e recomandat sa se faca miscare de orice fel, nu trebuie sa intri intr-o sala zilnic, de 3 ori/saptamina e destul combinat cu alte activitati. Vor fi zile in care nu vei avea chair timp sa faci sport, sitem ocupati intr-adevar, dar e OK, atita timp cit programul in general are inclus activitati fizice.

La intrebarea de antrenament EMS, nu iti pot da un raspuns exact daca este contraindicat in endo. Stiu ca aparatele EMS au fost introduse prima oara pt fizioterapie si au evoluat si in “metoda de sport” in care se promit intarirea muschilor, slabit, reducerea taliei si mai stiu eu ce. Nu zic ca nu este adevarat dar pt endo un transpirat bun ajuta sa mai scapam de dureri. Deci, as zice ca EMS nu inlocuieste exercitiul fizic ci poate sa fie ceva in plus la exercitiu fizic. Eu personal ramin pe metoda clasica de transpirat.

Anonymous

8 pasi ca sa incepi o activitate fizica

1. Fii foarte clara si specifica in ceea ce vrei sa faci. Alege sa incepi cu o activitate care ti-o place. Fie ca sint plimbari, clase de fitness, yoga, inot, etc.
    2. Daca exercitiul fizic e nou pentru tine, gaseste pe cineva care stie mai multe decit tine in acest domeniu si defineste-ti un plan.
    3. Programeaza-ti urmatoarele 30 de zile cu ceea ce vrei sa realizezi si cum vei face acest lucru.
    4. Incepe cit de curind cu cele mai mici si simple aspect ale planului tau.
    5. Cere suportul celor din jurul tau, fie ca este familia, fie ca sint prietenii sau grupuri suport.
    6. Daca ti-ai facut planuri in trecut si nu te-ai putut tine de ele, mergi la citeva sedinte cu un “coach” care sa te ajute sa realizezi ceea ce ti-ai propus.
    7. Anticipeaza regrese si gindeste-te cum vei trece peste ele.
    8. Planuieste cum vei mentine ceea ce ti-ai propus odata ce ti-ai atins scopul.

Viewing 5 posts - 16 through 20 (of 20 total)

You must be logged in to reply to this topic.