This topic contains 6 replies, has 3 voices, and was last updated by Paul Pirtea Paul Pirtea 3 years, 6 months ago.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Author

admin
    Keymaster

Denisa

Buna ziua!

Am fost diagnosticata cu endometrioza acum 1 an, in urma unei operatii laparoscopice in care s-au indepartat aderentele si un chist ovarian. Am un regim alimentar sanatos, iau suplimente, nu iau anticonceptionale, dar ma simt cat de cat ok.

Voiam, insa, sa va intreb altceva si sper sa nu deranjez cu intrebarea mea. Uneori am durere/usturime in timpul contactului sexual, chiar daca folosesc lubrifianti..

In plus, dupa orgasm am o durere pelvina foarte, foarte puternica ce tine aproximativ 5-10 minute, iar asta se intampla si inainte si dupa operatie. Singurele zile in care e ok, sunt cele de dupa ciclu, pana in ovulatie.. am cautat problema asta si pe forumurile din strainatate, multe femei se confrunta cu ea, dar nimeni nu gaseste o explicatie..

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

in momentul orgasmului se produce o congestie venoasa pelvina care mobilizeaza mediatori a inflamatiei de la nivelul leziunilor endometriozice declansand durerea.Trebuie sa luati inainte de contactul sexual un antiprostaglandinic(Indometacin)Dispareunia(durera la contact sexual este un simptiom al endometriozei si probabil ca mai aveti leziuni profunde care va dau dureri la contact.Va recomand contraceptivul.

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

in momentul orgasmului se produce o congestie venoasa pelvina care mobilizeaza mediatori a inflamatiei de la nivelul leziunilor endometriozice declansand durerea.Trebuie sa luati inainte de contactul sexual un antiprostaglandinic(Indometacin)Dispareunia(durera la contact sexual este un simptiom al endometriozei si probabil ca mai aveti leziuni profunde care va dau dureri la contact.Va recomand contraceptivul.

Denisa

Am inteles, va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Denisa

As mai avea o intrebare: in conditiile de acum – adica, aparent, ma simt bine, ce analize, investigatii ar trebui sa fac pentru a vedea daca mai exista focare endometriozice (mai ales dintre cele complicate despre care spuneati in celelalte postari): RMN, tomograf? etc.

Si as mai dori sa stiu daca costurile operatiei, daca depasesc o anumita suma, pot fi platite in rate? va multumesc

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Va sfatuiesc sa faceti un RMN pelvis si un CA125 in ziua 2 de ciclu.Atentie ! RMN-ul trebuie facut la un centru radilogic cu experienta in endometrioza !Se poate plati in rate la Spitalul nostru

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.