Tagged: 

This topic contains 36 replies, has 6 voices, and was last updated by  sorin 1 year, 11 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 37 total)
  • Author

admin
    Keymaster

Marina

Chiar daca tratamentul chirurgical este ff important si, in anumite cazuri, singurul care poate imbunatati calitatea vietii, stiu ca in afara s-au facut numeroase studii pe alimentatie si endometrioza.

Resveratrol, ceai verde, licopeniu, ulei de peste, NAC – sunt doar cateva dintre acestea.

Credeti ca e important ca medicii ginecologi specializati pe aceasta boala sa stie si aceste informatii, le considerati importante? Ma gandesc ca dupa operatia, pacientele ar trebui sa urmeze totusi un regim de viata pentru a scadea cat mai mult riscurile unei recidive.

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Asa cum am precizat in alta postare pacientele mele sant sfatuite sa urmeze o dieta mediteraneana pentru restul vietii (uleiul de masline si citricele au efecte antioxidante),dar o dieta particularizata ar trebui condusa de un nutritionist

Chifan Adriana

Va rog dacă se poate sa ne faceți o lista cu alimentele pe care nu avem voie sa le consumam. Din câte am citit nu prea mai avem voie sa mâncam nimic :)) lactate, morcovi, sfecla, gluten, ciocolata, carne, oua si multe altele! Carnea de pui e recomandata dar eu nu mâncam pt ca are hormoni de creștere! Am înțeles dieta mediteraneana dar iarna si primăvara e cam greu pt ca nu găsești legume proaspete decât de import coapte pe tir! Dacă se poate o lista cu alimentele interzise! Mulțumesc!

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

eu sant chirurg de endometrioza..prezentarile despre dieta in endometrioza le audiez la congrese ,dar promit ca voi pune pe nutritionistul cu care colaborez sa scrie un articol despre asta

Chifan Adriana

Va mulțumim! Stiim ca sunteți foarte ocupat dar după cum spuneați dv participați la conferințe pe aceasta tema si auziți mai multe informații despre aceasta boala direct de la medici care sunt interesați de aceasta problema,noi doar ce găsim pe net! ( in spirit de gluma) ce sa va fac dacă v-ați legat la cap cu noi! :)) așteptați-vă la tot felul de întrebări care nu au legătura cu chirurgia! O primăvara înfloritoare!

Ana Dorina

Am fost diagnosticata cu aceasta boala in noiembrie 2013 in urma unei opetatii de urgenta la colon in Spania.Aveam dureri crunte in zona pelviana si nu imi gaseau nimic.Dupa opetatie si biopsie mi-au pus aest diagnostic
    Sunt tare necajita dupa ce am urmarit emisiunea referitoare la aceasta boala pt ca nu mi-au dat nici un tratament si nici o dieta desi am mai fost de neumatate ori la ginecolog(ultima data in 26 martie anulacesta)
    In data de 6 februarie am avut o interventie ginecologica -histeroscopie cu anestezie partiala.Medicul m-a asigurat ca totule bine dar nu sunt prea convinsa.Domnule doctor ar trebuisa imi fac probleme?Am 48 ani.Va multumesc si ma a iertati !

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

As dori sa-mi trimiteti pe mail o copie a biletului de iesire din spital ca sa ma lamuresc ce au gasit colegii spanioli intraoperator si ce operatie au practicat.Probabil ca nu v-au administrat tratament postoperator din cauza varstei,riscul de recidiva fiind mic.Totusi nu estre o idee rea sa va controlati dieta .Ar mai fi in discutie opertunitatea unui dispozitiv intrauterin Mirena sau a unui inel vaginal Nuvaring.Nuvaring-ul il cumparati d-voastra si montati un inel la 2 saptamani astfel incat nu mai aveti menstra.Dupa 2-3 ani verificati daca santeti la menopauza(dozare FSH,AMH ) si daca da,ati scapat de Endometrioza !

AA

(mutat conversatie din thread-ul de activitate fizica)
    DC, Marina

Multumesc mult pentru raspunsurile detaliate.
    Intr-adevar ajuta enorm psihicul sa stii ca mai sunt si alte persoane care se confrunta cu asa ceva, si mai ales reusesc sa depaseasca aceasta boala cu brio si sa-si vada de viata mai departe. Pana acum eu m-am considerat un om foarte sanatos, nu am avut probleme de sanatate, dar din septembrie anul trecut, pe langa endometrioza descoperita, am devenit suspecta si de alte boli autoimune…din pacate. Stiti cum e, o treaba nu vine niciodata singura. Dar asta e, incerc sa merg inainte.

Norocul meu cu endometrioza este ca momentan nu am dureri insuportabile care sa imi afecteze viata de zi cu zi. In prima zi de menstruatie sunt nevoita sa iau mai multe pastile de nurofen, dar in rest sunt ok. RMN-ul meu arata rau, chisturi pe ovare de maxim 3 cm, aderente intre uter, anexe, rect, colon. Am un disconfort digestiv permanent(balonari, bolborisme, scaune nelegate/moi) dar nu cat sa nu ma pot ridica din pat, sau sa nu imi pot desfasura activitatile, lucru pentru care ma consider foarte norocoasa. DC, endometrioza ta de grad 4 a fost tot asa cu implicare digestiva?

Am inceput si eu de saptamana aceasta cu regimul alimentar. E greu, exact cum ziceti, ma invart in magazine, ma uit pe toate rafturile, nu stiu ce sa iau. Trebuie mai intai sa ma documentez, asa cum zice DC, si apoi sa plec la cumparaturi. Unde mai pui ca toate alimentele sanatoase, bio, fara gluten sunt foarte scumpe. In timp voi scrie despre experienta mea culinara, despre fiecare produs cu ce am reusit sa il inlocuiesc, dar probabil va necesita mult timp.

Norocul meu este ca mai pot procura de la tara carne alba, oua, branza, peste proaspat. Apropo de peste, stiu ca cel mai sanatos ar fi pestele oceanic, dar pestele de Dunare de la noi cum vi se pare? Este recomoandat in astfel de diete?Dar fructele de mare?

Despre cafea, eu sunt innebunita dupa gustul ei, mai ales cea turceasca, am o afinitate aparte..dar o voi lasa pentru o perioada. Voi savura poate o cafea pe saptamana in week end.

Multumesc mult fetelor pentru timpul vostru!
    Vorbim!

DC
    DC
    Moderator

Pt AA

Se pare ca o disfunctie a sistemului imunitar e parte din endometrioza. S-au facut studii care arata ca femeile care sufera de endo au un risc mai ridicat pentru anumite boli autoimmune. Iti pot spune din experienta proprie ca sistemul imunitar e cam precar. Revin la dieta din nou, 80% din sistemul imunitar se afla tractul intestinal, deci inca un motiv sa se urmeze o dieta corespunzatoare.

Discomfortul digestiv permanent se poate reduce/schimba in timp. Tu trebuie sa gasesti ce alimente il provoaca si sa le scoti/inlocuiesti cu altele. Ai sa vezi ca se va schimba situatia. Iti va lua ceva timp pina vei reusi, dar vei reusi la un moment dat daca esti hotarita. Da, si la mine endometrioza a afectat si tractul digestiv, cu aderente masive la rect, colon. La laparoscopie au fost inlaturate dar la nici un an s-au refacut. Le-am simtit cind au reaparut prin manifestarea durerilor. In acest moment am shimbat macazul si am devenit foarte serioasa in ceea ce priveste dieta. Am ajuns de la dureri zilnice sa le am doar la ciclu si la ovulatie. Cele de la ovulatie le-am disipat prin sport mai viguros in zilele respective iar la ciclu ca si tine iau ceva impotriva durerilor in primele doua zile. Astfel de la o femeie destul de incapacitata din cauza durerilor am ajuns sa ma bucur de viata din nou si chiar sa uit ca am endometrioza.

Cum zici te invirti prin magazine, exact asa am facut si eu un an de zile. Petreceam ore in sir printre rafturi, de multe ori eram frustrata si confuza. Anumite magazine au produse ce le putem consuma, altele nu, deci trebuie sa vezi ce produse sint in zona ta in functie de magazinele existente. Acum stiu exact ce si cum si cumparaturile imi iau un timp foarte scurt. Uita-te la alimente in starea lor cea mai naturala. Un exemplu: in loc de orez alb care este “albit si lustruit” sa ajunga alb, deci este procesat, treci pe orez brun. Inmoaie-l in apa peste noapte si se va fierbe mai usor. La fel cu fasolea, ia-o uscata, inmoaie-o in apa citeva ore si gateste-o. Un pont, o oala sub presiune face minuni, fierbe tot foarte repede si mentine toti nutrientii alimentelor. In bucataria mea e calul de povara. Nu ma misc fara ea. Majoritatea meselor sa fie gatite in casa, stii ce bagi in oala. Viziteaza magazinele naturiste, au tot felul de produse care merita atentie si nu le gasesti in lanturile mari de magazine alimentare. Daca ai magazine naturiste pe linga. Pestele de Dunare e OK, cel oceanic la fel, stai de o parte de pestele de ferma. Fructe de mare, din cind in cind pe acelasi motiv sint “farmed” adica de ferma. Ce poti, ia de la tara, e cel mai bine, mai ales daca cunosti sursa.

Si fa-ti bucuria cu cafeaua Din cind in cind mai dam pe linga ca nu putem trai intr-un regim total de armata. Cheia successului consta insa in a avea o dieta corespunzatoare in majoritatea timpului. Cite-o mica scapare din cind in cind e omeneasca. Durerile vor spune cit putem intinde coarda. Totul este sa ne ascultam corpul, cind ceva nu ii este pe plac o vom afla imediat. Astfel conexiunea dintre minte, corp si suflet va fi un tot unitar. Si rezultatele nu vor intirzia sa apara.

AA

Multumesc mult DC pentru sfaturi. Sunt foarte bine venite. Intr-adevar, o dieta care se bazeaza pe reducerea inflamatiei din organism este benefica in foarte multe afectiuni de tip autoimun. Ce am mai facut eu, doar ca e destul de scump, un test de intoleranta alimentara care iti zice exact ce alimente iti creeaza probleme. Eu cred ca ajuta cand incerci sa reduci inflamatia din organism pentru ca iti zice din start la ce alimente ar fi bine sa renunti.

O alta intrebare, dupa cat timp de la schimbarea regimului de viata ai inceput sa simti imbunatatiri semnificative? Stiu ca e un proces de durata in care este nevoie de multa rabdare si ambitie, dar sper sa ajung si eu acolo.

DC
    DC
    Moderator

Testul de care spui, l-am facut si eu acum vreo 7 ani. Da, este util dar nu in totalitate as zice. Am o amica care l-a facut, a scos/redus alimentele la care se pare ca avea intoleranta (vreo 25 deci multe) si a mincat alimentele la care nu a iesit intoleranta. L-a refacut peste 6 luni si de data asta a iesit ca are intoleranta la cele pe care le mincase destul de des. Deci, as mai roti alimentele si m-as baza si pe simptome. Corpul reactioneaza cind ceva nu ii este pe plac.

Schimbarea regimului de viata trebuie facut treptat, nu dintr-o data. Eu l-am facut prea abrupt, am scos prea multe alimente dintr-o data, alimente ce le-am mincat o viata intraga si nu mi-a fost bine vreo 7 luni pina corpul s-a obisnuit. Abia dupa 7-8 luni am inceput sa o iau in sus. Dupa citeva luni am inceput sa lucrez cu un dietetician si a ajutat sa fac anumite ajustari.
    Deci, clar totul trebuie facut treptat, nu abrupt. As zice poate in 8-10 luni, poate mai lung. Si este o continua ajustare. Mai reintroduci ce ai scos, le scoti din nou la un punct, e munca in progres mai tot timpul. Dar baza se pune in primul an. Alimentele procesate ar fi bine de inlocuit primele si trecut la alimente in starea lor cit mai naturala cum am mai mentionat.
    Sa nu uitam ca toti sintem diferiti, poate tu sa vezi schimbari majore in timp mult mai scurt. Ar trebui sa vezi niste schimbari in citeva luni. Si citeodata ne simtim mai rau inainte sa ne simtim mai bine.

Chifan Adriana

As avea si o rugăminte, poate e o întrebare prosteasca, care sunt alimentele care duc la mărirea chisturilor pt ca as începe sa le elimin pe ele la început, deocamdată nu imi dau seama ce imi provoacă dureri in afara de lactate. Pt început nu as vrea sa imi schimb regimul așa de radical dar as dori sa renunț la alimentele care conțin estrogen, cred ca acesta este hormonul care ne face noua rău. Eu sunt la început doar de 3 luni m-a diagnosticat d-ul dr Simedrea cu endo profunda, sper ca prin Iulie sa reușesc sa ma opereze! O zi buna!

DC
    DC

Unele alimente introduc pseudo-estrogeni in corp si ar putea duce la marirea chisturilor dar mai sint si alti factori care contribuie, hormonii din corp, estrogenii din mediul inconjurator, apa. Asadar o anumita dieta te va ajuta cu simptomele si poate si cu chisturile.
    Citeste intrebarile si raspunsurile de pe blog, iti mai dau idei. Elimina lactatele si vezi cum te simti, daca nu OK, mai incepe sa inlocuiesti din alte alimente. In principiu carnea rosie, produsele facute cu faina alba, dulciurile, produsele lactate, alcool sint cele care produc inflamatie in corp si implicit dureri. As spune sa incepi incet, incet cu dieta de pe acum ca sa intri mai bine pe ea dupa operatie sa incerci sa previi revenirea bolii.
    Success!

Cami

Spuneati de produsele facute cu faina alba, Daca mancam paine cu faina integrala, neagra , etc e ok sau nu asa rau?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 37 total)

You must be logged in to reply to this topic.