Tagged: 

This topic contains 36 replies, has 6 voices, and was last updated by  sorin 1 year, 8 months ago.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 37 total)
  • Author

AA

Da, si eu ma intrebam cu ce as putea inlocui painea. Din cand in cand mai mananc icre, pate din ficat de cod…dar nu stiu cu ce anume sa le mananc daca tot vreau sa scot din alimentatie glutenul. Pe piata exista tot felul de crackers fara gluten, dar au in schimb porumb sau soia…care din documentarile mele sunt modificate genetic, deci de nerecomandat intr-o dieta antiestrogenica.

DC
    DC

Pt Cami

Teoretic faina integrala ar fi mai OK dar practic cam doar numele ei apare in produse. Majoritatea produselor din comertz listeaza un produs ca fiind facut cu faina integrala dar poate sa fie un procentaj foarte mic si adaugat coloranti sa dea spectul mai inchis la culoare. Deci eu personal nu prea am incredere. Daca iti faci tu piinea acasa si folosesti taritze e altceva. Dar si faina integrala contine gluten deci nu e chiar o substitutie prea buna. Din exprienta proprie am fost o iubitoare de sandwichuri am ajuns sa maninc max 2 felii de piine pe zi. Am dat peste o reteta de piine facuta cu fulgi de orz sau ovaz. O sa o pun pe blog. Va fi mai sfarimicioasa ca nu contine gluten care tine aluatul sa fie compact.

DC
    DC

AA,

Aceeasi intrebare am avut si eu acum 10 ani:-) Si am invatat sa maninc anumite produse pe care le mincam pe piine, cu vegetale crude. Deci pasta de ficat si pasta de icre poti sa le maninci cu conopida, brocoli, morcovi, ridichi, tulpini de telina (vegetale tari). Pe fiecare bucata de vegetala pui din pasta pe care o ai. Poate strimbi din nas citind, dar te vei obisnui cu gustul si ideea ca nu e piine. In felul acesta vei putea minca pasta care ti-o place si fara piine. Inceputul e greu. Eu mai consum humus si mai fac altele din fasole (fasole batuta), linte. Toate le maninc cu vegetale. Le tai, le spal, le pun intr-o punga si le iau la birou si le maninc in timpul zilei cu diverse paste expuse mai sus.

In ceea ce priveste crackers, ti-ai dat singura seama ca nu sint extraordinari. Tot ce e impachetat, in conserva, in sticla au aditivi, coloranti si tot felul de ingrediente nedorite. Din pacate, ca si persoane care traim cu endo cam trebuie sa ne orientam pe facutul mincarii acasa si consumat cit mai putin din ce vine din comertz si este procesat. Da, ia timp dar nu sint multe alternative daca nu gateste altcineva pentru noi. Acum nu sintem absurzi, normal ca ne mai facem mici placeri palatabile din cind in cind, dar dieta zilnica sa fie cit de cit corespunzatoare incit sa incercam sa tinem cit putem durerile la mal.

AA

Multumesc DC pentru raspuns. Da, ce-i drept nu m-am gandit ca as putea manca icre/vinete/humus pe legume. Interesanta idee. O voi incerca. Pana acum am cautat tot felul de crackers facuti din quinoa, faina de orez, seminte. Am gasit cate ceva pe iherb, dar nu am nici o garantie. Inca nu ma pot acomoda cu gatitul acasa, mai ales ca nu prea am facut asa ceva pana acum. Dar incet incet..

DC as dori, daca se poate sa te intreb mai multe despre endometrioza pe care ai avut-o tu, de simptome, tratament, operatie. Crezi ca imi poti furniza adresa ta de contact pentru cateva detalii mai personale?

Multumesc mult,
    AA

DC
    DC

AA,
    Orice cracker va avea ingrediente nedorite. Din cind in cind e OK dar as zice nu crede ca inlocuind piinea de fiecare zi cu ei ai facut o alegere extraordinara. Ca si copil am crescut la bunici, pina la 30 de ani nu am stiut sa fac decit clatite si omleta:-) Dupa descoperirea endometriozei am inceput sa imi bag nasul in retete si dupa ceva ani am ajuns sa imi faca placere sa gatesc. Orice are un inceput in speta cind e vorba de sanatatea noastra si a ne simti mai bine, fara dureri si cu mai multa energie. Sint multe chestii usoare care se pot face ce ti-am expus mai sus vegetalele cu diverse paste din icre, fasole, linte e ceva foarte usor, un bun inceput.

• This reply was modified 2 years, 7 months ago by DC DC.

irina.ar
    Participant

Va recomand cartea scrisa de Carolyn Levett eu o am in engleza Recipes &Diet Advice for Endometriosis .Autoarea afirma ca se declara vindecata .Eu o folosesc din dec. 2014 gasiti retete si sfaturi bune.multe ingrediente sunt mai greu de gasit dar in mare parte gasiti.Eu mai apelez la prietene din alte tari.

cristina
    Participant

Se poate inlocui zaharul cu mierea, de exemplu in ceaiul verde pe care incerc sa il beau in fiecare dimineata si este un pic amar?

DC
    DC
    Moderator

Mierea e mai buna decit zahar dar nu as face excese nici la miere. In plus cea cumparata din comert e plina de zahar, nu e 100% pura. Incearca sa o cumperi direct de la producatori. Poti lasa frunzele de ceai vede mai putin in apa si nu va fi asa de amar si pune foarte putina miere doar cit sa ii schimbe gustul.

Luminita

Buna ziua,

Numele meu este Luminita si am fost diagnostiata de curand cu endometrioza. Toate aceste informatii postate pe acest site, imi sunt de un real ajutor, tinand cont de faptul ca inca incerc sa ma dezmeticesc si sa imi dau seama ce am de facut.

Vroiam sa te rog mult,DC, daca ai putea sa imi spui unde gasesc mai exact articolul postat recent (despre care vorbeai la forum-calitatea vietii) despre alimentatie.

Multumesc frumos!!

Anda B

Buna. am 28 de ani,sunt din timisoara. azi mi s-a pus diagnosticul de catre dr. Simedrea: Endometrioza stadiul 3 din 4, cu 2 noduli pe ovarul drept ( 2.7cm, respectiv 1.4 cm ) si unu alt nodul intre rect si vagin ( care prezinta cea mai mare problema ). Marturisesc ca sunt speriata.
    La fel ca si tine, Luminita, incerc sa ma dezmeticesc din socul asta si sa ma adun. este clar nevoie de o schimbare radicala de viata pentru o femeie care are endo. schimbare in alimentatie, miscare, gandire, activitate, poate chiar job.
    M-as bucura mult daca am putea face schimb de retete, linkuri, adrese de magazine, produse, carti, idei, etc. Sa ne ajutam una pe cealalta prin sfaturi si experiente.

Din cele care urmaresc acest forum, este cineva care a refuzat tratamentul cu contraceptive in favoarea homeopatelor? Daca da, puteti elabora putin stadiul de boala, detalii, si evolutia tratamentului? Stiu ca depinde de la pacienta la pacienta. insa in momentul de fata ajuta orice informatie.

Multumesc.

DC
    DC
    Moderator

Luminita, articolul are titlul “Reducerea inflamatiei” si este dedesubt la acest blog “Alimentatie”. Sper ca l-ai gasit. Daca ai intrebari posteaza-le aici.

DC
    DC
    Moderator

Anda,
    Te inteleg perfect prin ce treci. Si eu am fost diagnosticata in jur de 30 de ani cind nu aveam nici un simptom si diagnosticul a venit din senin la un control de rutina. Citeva saptamini am fost parca lovita de un tren accelerat:-) Dupa ceva timp am inceput sa citesc, sa studiez, sa incerc, sa fac schimbari, sa observ ce se intimpla. A trebuit sa ma operez (laparoscopie) la un moment dat si a fost cea mai buna decizie in cazul meu. Dupa operatie boala a revenit in tromba la 6 luni si atunci am inceput sa imi schimb modul de viata radical. Iti pot spune ca de 15 ani ma lupt cu endo si am acumulat o vasta experient in domeniu. De loc sint si eu din Timisoara dar in prezent sint in Canada deci am acces la mai multa informatie aici decit in tara. Iti pot spune ca ce face Dr. Simedrea este de aplaudat. Prin Endo Institute se da o sansa femeilor cu endo de a regasi o viata cit de cit normala. Majoritatea medicilor nu stiu ce este aceasta boala. Sint multe de spus endometrioza si cum sa traim cu ea e un roman care se rescrie in fiecare an.
    Ai identificat foarte bine ceea ce trebuie sa incepi sa faci. Informatia este cheie. Iti mai pot da idei de una alta de prin Timisoara. De asemenea lucrez la o certificare de “Health coach” si ma voi canaliza pe femeile cu endo din Romania la un moment dat. Avem nevoie de asa ceva. Se stie prea putin de endometrioza si femeile se simt pierdute cind afla diagnosticul.

DC
    DC
    Moderator

Anda, desprea tratament ai spus bine depinde de pacienta si de simptome. Homeopatia lucreaza incet, poate ajuta dar nu nu stii daca ajuta total. Am incercat homeopatie a ajutat pina la un punct dar cum boala a evoluat nu mi-am mai tinut durerile in friu cu homeopatia. E foarte buna dar sint multe altele care trebuie facute pe linga. Tratamentul hormonal, depinde de fiecare pacienta ce decide. Pune in balanta toate aspectele si ia o decizie.

Marina

DC, ce parere ai despre uleiul de peste? Am citit un studiu care spunea ca poate reduce riscul aparitiei aderentelor.

Mai stii si alte suplimente care actioneaza asa..sau le poate subtia?

Momentan tot citesc despre uleiul de tamaie… mai ziceau fetele si de compresele cu ulei de ricin, dar eu am incercat o data si a fost mai rau, parca, asa ca am renuntat.

Cred ca ar fi interesant sa facem o lista a suplimentelor care, conform unor studii concrete (chiar daca realizate pe animale, in laborator sau pe un esantion mic de femei) ar reduce riscul aparitiei aderentelor si a endometrioizei in general.

Luminita

Hello again,

L-am gasit DC, iti mutumesc frumos! 🙂

Anda, si eu am fost diagnosticata de doctorul Simedrea in urma cu aproximativ 2 luni. Am 25 de ani, si dureri foarte mari la menstruatie dintotdeauna. Din pacate, incompetenta unor doctori, m-au adus la un stadiu al bolii de 3 din 4.

De cand am fost diagnosticata ma lupt sa imi schimb alimentatia, aspect care din pacate nu imi iasa foarte bine si din pacate si cu o reactie la anticonceptionale deloc buna.

Nu e nimeni in jurul meu care macar sa fi auzit de boala asta, si simt putin ca I am totally alone in this.

Cred ca ar un de real ajutor daca am am reusi sa comunicam mai mult prin acest forum.

O zi cu spor! 🙂

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 37 total)

You must be logged in to reply to this topic.