chirurgieginecologica.ro Forums Calitatea vietii in endometrioza depresia in endometrioza, abandonul social si/sau profesional

This topic contains 20 replies, has 5 voices, and was last updated by  Anonymous 1 year, 7 months ago.

Viewing 6 posts - 16 through 21 (of 21 total)
  • Author

Violeta
    Participant

Buna,am 26 de ani si 2 operatii laparo.pt aceasta boala,cunosc perfect simptomele bolii cu toate durerile ei,am fost pe punctul de a renunta la locul de munca de multe ori,e neplacut sa te simti neputincios din pct de vedere fizic si sa nu poti duce la bun sfarsit activitatile zilnice…ma bucur enorm ca am intalnit acest dr.Simedrea care stie exact ce este aceasta boala si pot dpune si cer ca sunt pe mainii bune!! Noi pacientii avem tendinta de a invinovatii dr.pt starile noastre..fara sa ne mai gandim ca purtam o mare vina pt asta..in primulrabd vb de alimentatie..nu credeam ca,afecteaza atat de mult,insa asa este.am renuntat brusc la tot ce nu avem voie:gluten,carne,lactate,soia,zahar…dar nu am renuntat la fumat 😕 este urmatorul pas..imediat dupa a 2-a operatie m-am simtit foarte bn,uitasem complet de boala,ehh cand mi-am reluat activitate la lucru..au reaparut “problemele” dureri groaznice,oboseala *(lucru in 3 sch)si sangerari…am sangerat 3 luni dupa operatie,m-am ales si cu anemie..si am lipsit mult de la lucru,cu toate astea..am incredere in tot ceea ce facem impreuna cu dr.si stim cu toate cat de “pacatoasa”e boala si care sunt consecintele ei (infertiliratea)..sper din suflet sa obtin o sarciba cat mai repede.felicitarii dl dr.pt aceasta initiativa si pt tot ceea ce faceti.

GabriellaBoras
    Participant

Buna Ziua.
    Vreau sa zic ca le inteleg perfect pe fetele care trec prin asta, si ma inspaimanta faptul ca suntem din ce in ce mai multe, si totusi nu se iau masuri. Uni doctori inca nu stiu ce este endometrioza, te treteaza dupa cum considera ei, si tu ajugi intr-o perioada cand pur si simplu nu mai sti ce sa faci. Eu am fost operta o data, am facut tratament cu Difereline 6 luni, cu Duphaston, am incercat sa raman insarcinata ( timp de 3 ani ), si maine se pare ca o iau de la capat. Voi merge iara inapoi la doctor, endometrioza s-a refacut, acum pe ambele ovare.
    Este dureros ce ni se intampla, cum sa invatam sa traim cu asta?

Mirona Vlad

Draga DC,

Numele meu este Mirona Vlad, am 28 ani si sunt din Botosani. Primul diagnostic legat de chisturile mele mi-a fost oferit vag in Iasi, la un spital renumit. Mi s a spus ca am chisturi ba pe ovarul drept, ba pe stangul, ca va trebui sa ma trimita la chirurgie sa mi scoata unul dintre ovare. Am ramas socata, ce fel de consultatie a fost si asta? Apoi (si multumesc lui Dumnezeu pentru asta) o prietena mi-a recomandat o pe doamna Huditeanu din Timisoara. Am cel mai mare respect pentru ea, mi-a pus de prima data un diagnostic corect, da, era endometrioza insa SUB NICI O FORMA nu trebuia sa mi se scoata ovarul, daca mergeam pe calea oferita in Iasi cred ca ma nenoroceam pe viata.
    Pe data de 13 iunie 2014 m-am operat laparoscopic in Timisoara,totul a decurs bine doar ca la 3 luni endometrioza a reaparut. Am mers pe tratament cu anticonceptionale, cu Logest insa corpul meu refuza anticonceptionalele, e a doua oara cand dupa 10 zile am intrat in depresie asa ca am renuntat de tot la tratament.
    M-am gandit mult la ce era sa patesc din cauza medicului incompetent din Iasi…si imi dau seama cat de multe fete si femei care trec prin asa ceva aleg priumul doctor la care merg si nu sunt dispuse sa mai ceara o parere.
    Imi doresc sincer sa impartasesc cu mai multe persoane aceasta experienta si sustin ideea de a consulta mai multi medici inainte de a lua o decizie privind operatia etc. Sunt mult mai multe lucruri de povestit, experienta din spital, prin ce experiente au trecut alte paciente din cauza anesteziei:( ..Eu una chiar am fost norocoasa, ca altfel nu pot sa zic.
    DC, intrebarea mea este daca ai putea sa imi dai/ne dai un sfat cu privire la dieta ta, la exercitiile de care spuneai mai sus?
    Eu nu mai iau nici un fel de tratament de cateva luni, am fost azi la ecografie, chisturile sunt tot acolo,doamna doctor Artimon mi a spus ca ar trebui din nou sa ma operez laparoscopic dar eu stiu sigur ca vreau o alta cale, am spus nu operatiei si merg pe ideea asta, vreau sa gasesc o modalitate de a ma vindeca cat se poate dar fara o noua operatie.
    Multumesc mult si ma bucur enorm ca problema Endometriozei este in sfarsit dezbatuta si este considerata importanta in Romania.
    Sunt alaturi de toate femeile care sunt in situatia mea si le doresc sa fie puternice si sa aiba incredere. Si inca o data, sfatul meu este sa consultati 2-3 medici cu privire la endometrioza inainte de a lua o decizie importanta cum ar fi operatia,
    Cu drag,

Mirona

Anonymous

Mirona,
    Imi cer scuze ca doar acum am gasit postarea ta si e de atita timp. Monitorizez partea de Regim de viata in endometrioza si mi-a scapat total postarea ta. Sper insa ca ai mai intrat pe forum si ai mai citit din cele postate de mine in partea de regim de viata, chiar am postat un articol mai lung destul de recent despre dieta. Daca ai intrebari te rog intra pe sectiunea Regim de viata in endo si intreaba ce doresti sa mai afli.
    In ceea ce priveste consultarea mai multor medici este lucrul ce fiecare pacienta ar trebui sa il fac mai ales daca primul medic da un verdict destul de radical in ceea ce priveste tratamentul si aici ma refer la operatii in care sa se scoata uterul sau ovarele. Si chiar daca prin absurd acesta este verdictul final parerea mea este ca pacienta sa isi is timpul necesar sa se informeze, sa citeasca, sa studieze toate posibilitatile pro si contra acelei decizii. Dupa cum ai spus endometrioza a reaparut la citeva luni dupa operatie deci clar si alte metode de a tine in friu boala trebuie aplicate (dieta, sport, metode de relaxare). Nu ne putem opera non stop.
    Si stresul joaca impotriva noastra, iar in speta ca si paciente cu endo trebuie sa fim foarte atente la eliminarea lui. Durerile se intetesc si pe baza de stres. Violeta mai sus posta ca durerile au revenit dupa ce a reinceput lucrul. Este foarte adevarat mi s-a intimplat si mie de atita ori. Metode de reducere a stresului ar fi Yoga, meditatie, exercitii de respiratie.
    Gabriela mai sus intreba cum sa invatam sa traim cu endometrioza? E greu dar se poate. As zice cum altii traiesc cu alte boli cronice si noi cele cu endometrioza trebuie sa invatam sa traim si sa cooperam cu ea. Si pot sa va spun la toate daca nu renuntati la lupta veti invinge la un moment dat. Totul sta in puterea noastra de a face schimbari si a incerca sa ne simtim mai bine.

AndreeaM

Buna,

As dori sa imi impartasesc si eu povestea. Mi-as fi dorit foarte mult ca acum 5-6 ani sa se fi stiut mai multe despre endometrioza in Ro, poate asa nu as fi luat atatea tratamente gresite bazate pe diagnostice incorecte.
    Primul ginecolog la care am fost (din provincie) mi-a spus ca am chisturi pe ovare, dupa ce ii spusesem simptomele mele. Mi-a prescris Branca Ursului.. Nu cred ca am sa uit asta vreodata, era prima mea vizita la ginecolog (care e suficient de traumatizanta) la 21 de ani si aveam dureri de ani de zile deja (justificate in capul meu ca dureri menstruale, junghiuri, samd)..

Am hotarat sa mai cer o parere si asa am inceput o suita de consultari in Bucuresti la patru clinici particulare si deci 4 doctori (Medlife, Medicover, Puls, etc.) pe parcursul a 2 ani. Nu mai tin minte cate consultari am avut.
    O mare problema a fost ca fiecare doctor spunea ca diagnosticul dat de doctorul la care fusesem anterior e gresit.. pentru mine era incredibil, insa suntem invatati sa avem incredere in doctori. Diagnosticele se invarteau in jurul anexitei.. la inceput a fost doar la ovarul stang, apoi a fost metroanexita bilaterala, apoi a fost cuprins si uterul.
    In schimb, toate diagnosticele astea erau tratate la fel.. antibiotice, antiinflamatoare si alte cele. Aveam tratamente de 10 pastile pe zi.
    Bineinteles ca durerile nu au disparut. Dupa fiecare consult, doctorul ma asigura ca de data asta va functiona. Eu plecam increzatoare si ma duceam la farmacie sa imi iau plasuta de medicamente plina de speranta ca de data asta voi fi bine.
    Nu s-a intamplat. Durerea a ramas si au aparut complicatiile unui tratament indelungat cu antibiotice. Flora vaginala si flora intestinala distruse. Cu toate tratamentele luate ulterior sa incerc sa repar ce s-a distrus, sistemul meu digestiv nu mai este sanatos nici acum (acum am 28 de ani).

Din considerente de studii, am plecat la Viena la 23 de ani. PRimul doctor pe care l-am consultat in Viena mi-a spus ca ma imbrac prea subtire si sa port maieu sub bluze ca de aia am dureri. (E doar un exemplu din multiplele comentarii primite de la doctori, colegi, medici primari, etc.cand le-am descris simptomele mele)

Abia la al doilea doctor austriac pe care l-am consultat am auzit pentru prima data cuvantul endometrioza. M-am dus la consult, am inceput sa ii spun simptomele, vroiam sa ii arat toata documentatia pe care o aveam (am acumulat de-a lungul anilor un numar impresionant de analize, ecografii, tratamente, consultari; nu doar ginecologice, am fost si la un urolog si un gastroentrolog). Nici nu a avut nevoie sa se uite pe analize; mi-a spus din prima ca el suspecteaza endometrioza si mi-a recomandat sa merg la AKH Vienna pentru un consult amanuntit. Invatata din Romania, am consultat inca un medic ginecolog; acesta a avut aceeasi banuiala;

Long story short.. am mers la AKH, am consultat doi doctori; deoarece leziunile mele nu se puteau simti la palpari sau la ecografii transvaginale, solutia pentru diagnosticare a fost laporoscopia.
    Din fericire, Austria acopera toate costurile operatiei, spitalizarii (dupa terminarea studiilor, am inceput sa lucrez in Viena ceea ce imi ofera asigurare medicala) si in 2014 am fost diagnosticata si operata de endometrioza prin laporoscopie. Au gasit si pe sacul douglas si pe vezica.. foarte mici insa dureroase. Histologia nu a putut confirma, deoarece probele au fost distruse in urma excizarii.

Din pacate, la doar cateva saptamani dupa operatie, durerile au reaparut. Am incercat un tratament cu anticonceptionale cu progesteron pentru 3 luni si desi mi-au eliminat durerile, efectele secundare au fost groaznica (libidou zero, depresie, lipsa de chef de munca, reprize spontane de plans, iritabilitate… nu am fost foarte usor de suportat :P)
    Trebuie sa mentionez ca de la 21 de ani sunt pe anticonceptionale combinate (pentru regularea menstrei), ceea ce mi-au spus doctorii, mi-au tinut dezvoltarea endometriozei in frau de-a lungul anilor.

Acum continui cu anticonceptionalele. Merg o data la 6 luni la control, fac ecografie, papanicolau (sistemul de sanatate din Austria este, din fericire, extraordinar). Traiesc cu durerea.. depresia (sau o forma de angoasa) vine o data cu ea.
    PEntru mine a insemnat foarte mult sa fiu diagnosticata. Sa traiesti ani de zile cu durere fara sa ii stii cauza este nimicitor. Vroiam sa stiu ce am.

Ceea ce m-a ajutat pe mine a fost si sa citesc multa informatie despre aceasta boala si sa citesc povesti ale altor femei. Acest site https://www.endometriosis-uk.org/ contine extrem de multe informatii utile si povesti care m-au ajutat sa vad ca nu sunt singura cu aceasta boala. Poate noi romanii suntem crescuti cu aceasta rusine, sa nu spunem cand ne doare, mai ales cand e vorba despre o chestiune a femeilor, intima. M-am inchis in mine, nu am spus la nimeni (in afara de parintii si prietenul meu) si cred ca asta mi-a facut mult rau.
    Ma simteam vinovata cand nu puteam sa ies in oras si trebuia sa mint, sau nu aveam chef de un party, sau pur si simplu nu aveam chef de vorba.. si ma simteam neinteleasa.
    Insa, pe masura ce am aflat din ce in ce mai mult despre endometrioza, cand am inceput sa ma deschid, sa le zic prietenilor mei (si mai ales sa vad o reactie incurajanta si pozitiva din partea lor).. mi-a schimbat foarte mult pozitia fata de aceasta boala.
    Cred ca e foarte mult si pe psihic.. din pacate boala asta ataca psihicul pe cat ataca si fizicul.

Inchei, imi cer scz celor care au avut rabdare sa citeasca ce am scris ca e foarte mult si vreau doar sa zic, sa nu renuntati in fata doctorilor. Sa nu ii lasati sa va trateze cu indiferenta, sau sa va grabeasca. Cereti-le sa va asculte tot ce aveti de zis;
    Aici in Austria, eu mergeam cu o lista (scrisa pe foaie) de intrebari si pe masura ce imi raspundea imi luam notite. E foarte usor ca in fata doctorului sa te pierzi si sa uiti ce vroiai sa afli (mai ales dupa un control ginecologic).
    Nu mergeti cu teama, ci aveti curajul sa intrebati. Sau daca deja aveti banuiala ca aveti endometrioza, pomeniti acest cuvant. Daca nici macar nu a auzit de acest diagnostic, atunci mergeti la un alt doctor.

Felicitari dr. Simedrea pentru aceasta initiativa!
    Subscriu ca informatia este putere; trebuie sa crestem recunoasterea acestei boli in Romania!

Anonymous

Andreea,
    Povestea ta m-a miscat deoarece am si eu una asemanatoare. Tractul digestiv imi este distrus de ani de zile de la antibiotice. Iti multumesc ca ai impartasit-o. Ajuta mult ca fetele care au aceeasi problema sa vada ca nu sint singure, durerea nu este in capul si ca sint solutzii de tratament sau tinere in friu a bolii. Da, acelasi lucru zic si eu, cine se confrunta cu simptome similare sa gaseasca medici specializati pe endometrioza care vor putea sa spuna daca este endometrioza sau nu. Multi medici nici nu au auzit de endometrioza si trateaza cu medicatie niste cauze fantoma distrugind alte parti din corp.
    Endo Institute condus de Dr. Simedrea sper sa fie un exemplu si pentru alti medici din restul tarii care sa inceapa sa inteleaga ca aceasta boala nu este una fictiva si are nevoie de o atentie speciala.

Viewing 6 posts - 16 through 21 (of 21 total)

You must be logged in to reply to this topic.