This topic contains 22 replies, has 7 voices, and was last updated by  Anonymous 6 months, 2 weeks ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)
  • Author

Anonymous

Cum se pune diagnosticul de endometrioza si cum se stabileste gradul acesteia?

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Diagnosticul de suspiciune de endometrioza se pune pe :
    1 anamneza.pacienta descrie foarte plastic simptomatologia,care de cele mai multe ori este plurimorfa
    2.ex clinic avizat
    3 ex ecografic transvaginal avizat(subliniez cuvantul avizat ..)
    4.RMN pelvis si abdomen
    5.colonoscopie virtuala

Exista doua clasificari in uz ale endometriozei care sant complementare :
    1.clasificarea rAFS (rASRM)-care pune accentul pe capitalul fertil al pacientei cu endometrioza
    2.clasificarea Enzian -utila in endometrioza profunda care se vrea o nalogie a clasificarii cancerului de col uteri(endometrioza nu e o boala camceroasa,ca sa fie clar )

Anonymous

Din luna octombrie 2014 ma confrunt cu o durere in partea dreapta, care radiaza si in spate cateodata si sub coasta cateodata. Am fost la multi medici, chirurgi, ginecologi, toti au spus ca din punctul lor de vedere sunt sanatoasa. La ecografie la rinichi nu a iesit nimic, am facut si CT la care au iesit ganglionii inflamati, dar niciun medic nu a gasit cauza. Durerile difera in intensitate, cateodata nu ma doare deloc, alteori este mai intensa durerea, dar nu insuportabila. Am facut si examen Papa Nicolau si diferite examene de urina, secretie vaginala si pentru diferite bacterii dar toate au iesit in regula.
    Mentionez ca am 22 de ani. Orice sfat mi-ar fi de folos, o indumare catre un medic care sa-mi poata da un raspuns si un diagnostic.
    Va multumesc anticipat!

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

m-ar interesa punctul de plecare al durerii ,daca are conexiune cu menstra sau ovulatia ,intensitatea ei ,evolutia intensitatii in timp.

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

m-ar interesa punctul de plecare al durerii ,daca are conexiune cu menstra sau ovulatia ,intensitatea ei ,evolutia intensitatii in timp.

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Anonymous

Cand sunt la menstruatie oricum am si am avut din totdeauna dureri mari. Dupa mentruatie durerea revine cu o intensitate mai mica, inainte de menstruatie este mai intensa.

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

daca este legata de menstra poate fi endometrioza.Luati contraceptiv 3 luni non-stop (fara pauza ,si daca durerea se diminueaza,este sigur endometrioza si trebuie sa va investigati in sensul acesta

Anonymous

Multumesc mult!

Nicoleta Alina

Buna ziua va rog daca puteti sa ma ajutati am 28ani un copil de 10 ani in urma cu 3ani jumatate am incetat sa mai iau anticonceptionale marvelon ca sa mai fac un copil de atunci am avut numai probleme in urma cu 2 ani am avut un chist ovarian eclotat lichid ascitic in douglas ovar drept micropolichist sa facut punctie am facut tratament cu antibiotice in spital si dupa externare la control nu am mai avut nimic dupa 4 luni am avut alt chist 2,4 cm am facut tratament cu duphaston amoxicilina diclofenac dupa 3 luni la control am avut 2 chisturi mari 3,3cm si 2,5 cm am cicluri neregulate la 24 ,25 26 28 zile dureri foarte mari de burta in perioada menstruatiei nici nu pot sta bine in picioare intre menstruati ma doare aproape zilnic iau calmante pt burta ce ar trebui sa fac este posibil sa fie endometrioza doctori zic aca am anexita cronica acuta si tulburari menstruale

Loredana
    Participant

Buna ziua,Domnul Doctor!Ma numesc Florescu Loredana,cu varsta de 36 de ani.Am sa va detaliez cat pot de scurt problemele mele.In urma cu 2 ani,in urma unor dereglari menstruale,m-am prezentat la un cabinet ginecologic unde am fost diagnosticata cu CHIST OVARIAN (ovarul drept) cu marimea de 5,41cm/4,41cm.Dupa investigatii amanuntite (ecografie intravaginala,analize de laborator,examen Papanicolau) s-a infirmat diagnosticul de Chist ovarian.Singerarile au continuat (pe perioade lungi de timp si 20 de zile pe luna consecutiv) precizez ca nu erau cu tenta hemoragica,ci in permanenta toata aceasta perioada erau scurgeri cu o secretie maronie 15 zile dupa care 5 zile venea menstruatie cu sangerare normala nu in cantitati mari.Acest lucru m-a determinat sa merg catre alt medic ginecolog,a urmat acelas set de investigatii mentionate mai sus si am fost diagnosticata cu FIBROZA UTERINA, mi s-a recomandat tratament per-os cu Gynease,Calcivid,Normens,Myo-Sun,Lactiferon (in diferite combinatii) timp de 3 luni,timp in care au urmat consultatii in fiecare luna.Dereglarile menstruale au continuat si doctorul curant a concluzionat ca trebuie sa se intervina chirurgical prin chiuretaj.In timpul chiuretajului s-a prelevat proba de biopsie si diagnosticul histopatologic a fost cu rezultatul: MICI FRAGMENTE DE ENDOMETRU CU ACTIVITATE PROLIFERATIVA SLABA SI STOMA DENSA.In urma interpretarii anatomo-patologice doctorul a decis sa mi se puna steriletul JAYDESS pe perioada de 3 ani,care nu a fost acceptat de organismul meu dandu-mi stari febrile,dureri pelvine si stari de disconfort.Dupa o saptamana m-am prezentat la cabinet cu aceasta simptomatologie,steriletul fiind scos,medicul concluzionand ca organismul il respinge,fiind deja in tensiune.Precizez ca si la examenul Babes-Papanicolau concluzia a fost: FROTIU NEGATIV PENTRU LEZIUNE INTRAEPITELIALA SAU MALIGNA.Toate aceste demersuri au fost efectuate pana in luna martie anul curent.Tot in aceasta luna am avut o menstruatie cu durata de 9 zile (dar cu dureri mai intese decat de obicei),dar fara scurgeri maronii,in schimb si dupa terminarea menstruatiei persista dureri pelvine minore si unele arsuri in zona vaginala.
    Doleanta mea catre dumneavoastra este de a-mi raspunde la intrebarea daca tot ce mi s-a facut este in regula si va rog anticipat a ma indruma ce am de facut in perioada urmatoare,in conditiile in care nu stiu daca pot avea certitudinea ca medicul curant a luat deciziile corecte si sangerarile si problemele anterioare nu pot reaparea.
    Mentionez ca am o nastere (o fetita de 14 ani),am luat contraceptive 8 ani JEANINE ,de 3 ani nu mai iau si nu mai folosesc nicio metoda contraceptiva (in cazul meu “contaceptia”este abstinenta totala de 5 ani in urma unor probleme de sanatate ale sotului),lasand rusinea laoparte v-as intreba daca si acest lucru ar fi una din cauzele problemelor mele genitale,neavand pana acum nicio problema de sanatate de nicio forma.
    Acum nu mai urmez niciun fel de tratament urmand sa merg la medicul meu sa mi se prescrie unul,dar eu am decis sa va scriu si sa va astept raspunsul ,urmand cu toata increderea ceea ce spuneti dumneavoastra.
    Multumesc anticipat pentru raspuns,am incredere deplina in deciziile dumneavoastra si sper sa tinem legatura in continuare.
    Scuze ca va rapesc din timpul dumneavoastra cu adevarat pretios cu atata istorie dar mai scurt nu am stiut cum sa va explic.

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Buna seara .ceea ce descrieti d-voastra s-ar putea sa fie conseciinta unei adenomioze uterine (varietate de endometrioza).Ceea ce a incercat medicul d-voastra este corect.V-as sugera sa incercati fie levonorgestrel pe cale vaginala(Nuvaring) ,fie un contraceptiv oral in administrare continua,fara pauza ,ca sa nu aveti menstra.Ca sa stabiliti diagnosticul de adenomioza este necesar un RMN pelvis la un centru familiarizat cuaceasta patologie.Tinem legatura,cu stima

CIUPA DIANA

Buna ziua
    Este vorba despre fetita mea in varsta de 19 ani si 5 luni.Am fost cu ea la un consult ginecologic in noiembrie 2014,cand dl.doctor mi-a spus ca are edometrioza la ovarul stang de 3,6 cm si un folicul pe ovarul drept,in urma unei ecografi transvaginale..Ca tratament i sa dat antoconceptionale Karissa timp de 3 luni si ne-a zis sa mergem la control dupa 2 luni.Am fost in ianuarie 2015 si atuci ne-a spus ca este de 3,3 cm ,iar foliculul pe ovarul stang este tot asa.Ne-a recomandat sa mergem dupa 2 luni adica dupa mai o luna de anticonceptionale si una de pauza.Am fost in 2 aprilie 2015 si ia spus ca acum este de 3,76 cm si dupa dansul ar trebui intervenit chirurgical.
    Mentionez ca ea nu are dureri pelviene puternice ,dar am mers cu ea la ginecologie deoarece nu avea ciclu mestrual regulat.Ii venea ciclul la 40-45 zile si o dorea putin in prima zi de menstra ,dar nu tare ,ii trecea fara analgezice.
    I-am facut si testul ROMA in 25 noiembrie 2014:care este urmatorul CA 125 cu valoarea de 14,6ul/ml,HE 24,9 pmol/l,Roma(premenopauza) 1,51%,Roma(postmenopauza) 5,82%.

Nicoleta Alina

buna ziua daca puteti sa imi dati si mie un raspuns la ce am scris mai sus si vreau sa complectez ca am facut tratament 3 luni si cu logest dar nu m-am simtit mai bine am facut si CA125 si rezultatele au iesit bine doctori ma cheama ma simt bine in luna cat iau tratament si apoi apar durerile iar sau ce ar trebui sa fac

Loredana
    Participant

Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra si sigur o sa va tin la curent cu ceea ce o sa fac in continuare.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)

You must be logged in to reply to this topic.