This topic contains 22 replies, has 7 voices, and was last updated by  Anonymous 4 months, 3 weeks ago.

Viewing 8 posts - 16 through 23 (of 23 total)
  • Author

DIANA CIUPA
    Participant

Buna ziua
    Este vorba despre fetita mea in varsta de 19 ani si 5 luni care in urma unui control ginecologic din data de 25 noiembrie 2014 a fost diagnosticata cu endometrioza pe ovarul stang de 3,66 cm si un folicul pe ovarul drept.I s-a recomandat anticonceptionale Karissa timp de 3 luni si un control dupa 2 luni .Am revenit cu ea in ianuarie 2015 si atunci endometrioza era de 3,33 cm.Ne-a zis sa revenim dupa 2 luni,adica dupa o luna de anticonceptionale si una pauza.Am mers pe data de 2 aprilie 2015 cand ne-a zis ca endometrioza este de 3,76 cm si foliculul tot acolo este.Ginecologul a zis ca nu mai este util sa i dea anticonceptionale ci sa intervina chirurgical.
    Mentionez ca pe data de 25 noiembrie 2014 i-am facut si testul Roma si C125 care au iesite foarte bine.
    Ea nu are dureri mestruale ,decat din cand in cand foarte usoare in prima zi de ciclu ,care ii trect fara nici un analgezic.
    Nu inteleg de ce ginecologul a renuntat asa usor de la tratamentul mendicamentos,adica dupa 3 luni.
    Exista posibilitatea unei erori de diagnosticare.
    Daca endometrioza este de 3,76 cm acum ,astat inseama ca este mare.

• This reply was modified 3 years, 2 months ago by  DIANA CIUPA.
    Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Pentru Nicoleta Alina:din ceea ce imi descrieti eu cred ca e vorba despre endometrioza.Daca durerea este mare,va trebui sa recurgeti la tratament chirurgical,dar inainte de asta e necesara o investigare corespunzatoare:ecografie vaginala,RMN pelvis

CIUPA DIANA

Buna ziua
    Tot eu sunt cu fetita de 19 ani ,dar sa stiti ca ne-am facut programare da d-voastra pe data de 16 aprilie.
    Va dorsc sarbatori fericite.

Nicoleta Alina

va multumesc vio face ce ati spus si dupa aceea voi reveni cu rezultatele va multumesc inca o data

Vio

Buna seara.Mi-ati putea spune in cat timp s-ar putea efectua RMN pelvis si abdominal in cadrul Clinicii d-voastra?Sunt din Sibiu si in ciuda aparaturii performante folosite se pare ca lipsesc protocoalele si informatiile avizate despre endometrioza.
    Va multumesc.

silvia

Buna ziua, Domnule Doctor,
    Va fac un mic istoric…
    In urmă cu sase ani aveam menstre neregulate apoi am depistat ca am un adenom hipofizar.in urmă tratamentului cu dostinex a apărut si menstra dar a durat trei luni si dupa doua luni de sangerare am avut dureri foarte mari pelvine.nu au putut opri sangerarea decat prin chiuretaj si am rămas cu aceste dureri groaznice in fiecare luna.precizez ca am facut mai multe eco.trans.si teste de sange markeri tumorali.diverşi medici in Italia si
    România si toti zic ca nu am nimic.
    am născut in urmă cu un an jumatate.la ea am doar o mioma de un mm.am 33 de ani si am rămas însărcinata dupa ce am luat anticonceptionale opt luni.dar nu pot sa mai iau deoarece sunt predispusă la tromboze.inainte de apariţia simptomelor adenomului nu aveam menstre dureroase Va precizez ca am menstre foarte abundente si timp de noua zile si antiinflamatoarele nu si fac efect.
    nu stiu ce sa mai fac sa scap de dureri.astept cu nerăbdare o părere.va multumesc!

Ionela RIV

Domnule doctor, exista delimitare in diagnosticarea unui chist endometriozic si a endometriozei? Chistul este o forma mai usoara a endometriozei prin localiazarea tesutului endometrial doar intr.un punct (ovar)?

Anonymous

Buna ziua, Va scriu aici simtomatologia mea si v-as ruga daca este posibil sa-mi spuneti ce analize as mai putea face pentru a gasi sursa problemei. Eu stau in Olanda momentan, dar pot veni in Timisoara pentru analize, pentru ca aici sistemul este foarte incet.
    Acum 3 luni jumate am luat pastila “de a doua zi”, iar de atunci am tot felul de probleme. Ciclul mi-a intarziat atunci vreo 4 zile, dar a fost relativ normal. La scurt timp am facut o infectie urinara care a fost tratata cu antibiotic, dar am ramas cu o durere pelvina in partea dreapta si cu o durere de spate. Urmatoarea luna ciclul mi-a intarziat 2 saptamani si am avut tot felul de simptome de la stari puternice de ameteala si de greata, stomac extrem de iritat si acid si probleme foarte mari cu intestinele (inclusiv scaun verde inchis), dureri de la care ma trezeam noaptea si asa mai departe. Ciclul a fost foarte inchis la culoare si uscat. Lucrurile s-au mai calmat cu stomacul si intestinele dupa terminarea ciclului, dar la scurt timp (in jurul ovulatiei) am inceput sa am probleme cu vezica din nou (am luat antibiotice, dar nu au functionat, nu a iesit nici o bacterie la analize repetate, dar a iesit un pic de sange, momentan astept pt o analiza mai indetaliata pentru a stabili daca nu este cistita interstitiala).
    Inainte de venirea urmatorului ciclu problemele cu stomacul si intestinele au inceput din nou sa apara, impreuna cu stari puternice de anxietate si depresivitate. Ciclul a intarziat de aceasta data 6 zile, in prima zi a avut culoare normala, dupa care foarte inchis la culoare, negru-maro iar intestinele si stomacul au luat-o razna complet (desi luam antiacid, debridat si degasil pentru intestine si stomac). Vezica ma doare in continuare destul de tare acum la finalul ciclului. Mentionez ca am facut un CT in care nu s-a vazut nimic, dar toate problemele par sa fi aparut de cand cu dereglajul hormonal si acea pastila. Ar putea fi endometrioza? Sau ar trebui sa fac alte analize?

Viewing 8 posts - 16 through 23 (of 23 total)

You must be logged in to reply to this topic.