chirurgieginecologica.ro Forums Calitatea vietii in endometrioza durerea pelvina: caracteristici, intensitate, tratament, tipuri de durere: dismenoree, dispareunie

This topic contains 37 replies, has 10 voices, and was last updated by Marinalip Marinalip 4 months, 1 week ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 38 total)
  • Author

admin
    Keymaster
    Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Durerea este principalul simptom in endometrioza .Orice pacienta cu durere croniva pelvina (peste 6 luni ) trebuie suspectata in primul rand de endometrioza (70 % se confirma diagnosticul ).Durerea are caracter plurimorf ,poate debuta ca o durere legata de menstra,ulterior isi pierde ciclicitatea .Intensitatea durerii variaza de la pacient la altul ,de la luna la alta si nu se coreleaza cu gradul leziunilor .Localizarea durerii este variabila,pe langa clasica durere pelvina pacienta mai poate prezenta dureri la contact sexual(dispareunie) ,dureri menstruale (dismenoree ),tenesme rectale ,tenesme vezicale,vulvodinii,sacrodinii,dureri iradiate in coapsa de tip sciatic ,etc.

Marina

Buna ziua!

M-am operat in mai 2014 de chist (dovedit la biopsie a fi luteinic, desi inainte toti doctorii imi spuneau ca este endometriozic), numeroase aderente si polip uterin (prin histeroscopie, realizata dupa operatia e laparoscopie). De atunci nu am mai avut dureri groaznice inainte de menstruatie (aveam 3 zile de sindrom premenstrual, cu dureri pelvine, crampe in tot abdomenul superior si inferior, varsaturi, uneori febra). Aceste simptome au trecut, dar totusi la ciclu, primele 3 zile nu pot sta fara Ketonal. Este durere de ciclu, spun eu, dar totusi ma intreb daca nu cumva este tot un simptom al endometriozei sau ar trebui sa fac ceva in privinta aceasta. Mentionez ca am ciclu dela 11 ani si de atunci a fost asa: dureros si f abundent. Va multumesc!

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Dozati va rog CA125 in ziua 2-3 de ciclu,daca valorile sant normale,este putin probabil sa aveti recidiva.pentru a preveni recidiva va trebui sa apelati la un tratament de lunga durata :contraceptiv oral bifazic cu administrare continua sau monofazic (cerazette),sau dispozitiv intra uterin Mirena sau intravaginal Nuvaring

Marina

Va multumesc mult pentru raspuns, voi doza CA125. Cu privire la Cerazette, trebuie sa va marturisesc ca am luat in trecut, ca de altfel si injectii cu Diphereline (4-5 injectii de 11. 5) aveam hemoragie si chisturi f mari bilaterale. De la Cerazette am avut sangerare continua si Diphereline mi-a dat tot organismul peste cap. stiu ca sunt singurele tratamente disponibile. Fara ele sigur am recidiva?

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

nu sant singurele tratamente.daca observati nu am mentionat Diphereline ca fiind potrivit pentru preventie recidivei.cel mai bine este sa luati un contraceptiv bifazic(estro-progestativ) continuu,fara pauza si astfel nu veti mai avea menstra,deci,scade rata recidivei

Cami
    Participant

Daca in timpul tratamentului cu anticonceptionale Stodette, apar sangerari asemanatoare ciclului de cateva zile, trebuie continuat tratamentul? Din ce cauza pota aparea aceste dereglari? In mod normal ar trebui sa stopeze total menstra.
    Multumesc!

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Sangerarile pe contraceptiv se numesc spotting,sant mai sarace decat menstra si apar prin atrofia endometrului(mucoasei uterine)sau/si prin congestia venoasa pelvina indusa de contraceptiv.Continuati contraceptivul si eventual asociati un trofic venos,un preparat de Ginko Biloba (Ginkor Fort,Ginkor Prim ).

Lorica

Buna ziua,

Acum o luna am facut operatie laparoscopica pentru un chist de 6 cm. In urma acesteia am avut urmatorul diagnostic: sindromul aderential pelvin, chist endometriozic voluminos, infertilitate secundata. Mi-a fost recomandat Diphereline 6 luni, dar problema cea mai mare este ca nu scapam de boala si ea reapare orice am lua. Asa ca pentru moment am refuzat tratamentul si incerc sa raman insarcinata, desi stiu ca dupa nastere boala o sa fie si mai crunta.
    Am descoperit chistul in urma unei anexite, nu ma deranja, decat unele dureri la mentruatie pe care le am de la 12 ani, nu mari.
    Dupa operatie am ramas cu o senzatie deranjanta la nivelul abdomenului atunci cand trebuie sa ma duc la toaleta si intepaturi in burta daca nu urinez la timp.
    Ca medicamente iau polen, miere, propolis, spirulina, ulei de peste, luminita de seara, mladite de zmeur si coacaz, turmenic si ghimbir. Am renuntat la carne, lactate, oua, gluten, glucide.
    Stiu ca sunt anumite protocoale si nu puteti sfatui oamenii cu privire la naturiste, dar atatia hormoni o sa ne termine.
    Suntem un grup pe facebook si dintre toate fetele care au incercat diferite tratamente, majoritatea spun ca alimentatia si suplimentele naturale sunt mai bune.

Acum intrebarea mea ca nestiutoare este cat la suta din femeile care va calca pragul s-au intors la dvs ok dupa tratamentele hormonale si cate nu?
    Iar daca copilul este cu adevarat o solutie in rezolvarea problemei sau medicii recomanda sarcina in incercarea de a avea un copil cat ovarele nu sunt inca prea mult afectate de prezenta chisturilor endometriozice, aderente etc?

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Endometrioza este,asa cum am mai mentionat ,o boala cronica.Va veti lupa cu ea toata viata hormonal activa ,pana la intrarea in menopauza.Eu nu operez decat pacienta cu calitate proasta avietii,dureri peste 7 pe VAS(visual analogic scale ) sau cand boala afecteaza organe vitale ,producand complicatii serioase(stenopze ureterala,care defunctionalizaza rinichiul,sindroame subocluzive).Chistul endometriozic ovarian nu este neaparat o indicatie de chirurgie,doar daca risca sa desfiinteze ovarul.Eu cred ca trebuie sa va focusati pe doua lucruri:schmbarea modului de viata,cu tot ce ati enumerat si obtinerea unei sacrcini,pentru ca in timp boalșa poate genera infertilitate prin epuizarea capitalulii ovarian ,prin modificarile anatomiei pelvisului si prin homeostazia care o induce ,si sa nu uitam ca o mare parte dein formele avansate de endometrioza sa asociaza cu adenomioza,o alta cauza de infertilitate.daca nu doriti sa concepeti in urmatoarele 6 luni,contraceptivul oral este o optiune de tratament de intrtinere care incetineste boala si nu este agresiv.riscul d-voastra de recidiva este legat si de radicalitatea interventiei la care ati fost supusa(interventiile suboptimale cresc rata recidivei).Nu se corecteaza o interventie suboptimala cu tratament hormonal.

Lorica

Multumesc mult pentru raspuns.
    Da, doresc sa raman acum, pentru ca oricum era in plan. Dr meu ginecolog mi-a spus ca am la dispozitie 1/2 luni si daca nu raman sa iau dephelerine, fapt ce ma ingrijoreaza si mi se pare foarte putin timp pentru a concepe, desi acum 7 ani am avut un chiuretaj, deci am putut ramane, iar dupa interventie mi s-a spus ca am trompele permeabile.
    As dori, daca se poate, sa va trimit inregistrarea video a operatie, poate va puteti da cu parerea la cea ce as putea sa fac in continuare.
    Eu sunt din Bucuresti si posibilitatea sa vin la dvs intr-un timp scurt este imposibila. Stiu ca este boala mea este in joc, dar banii sunt o mare problema.
    As dorii sa va intreb dupa ce timp poate aparea recidiva si cam cat timp as putea sa incerc sa raman si ce trebuie sa fac dupa, daca nu se intampla nimic?

Toate cele bune!

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Va rog sa na contactati azi pe mail pt o discutie detaliata

cristina

Buna ziua. Anul trecut in noiembrie am fost diagnosticata cu endometrioza vaginala in urma unui rmn pelvin. Sunt din București si nu am întâlnit niciun doctor sa ma ajute niciunul nu se baga. Decât unul la privat care mia cerut 80 de milioane pt operație plus ce mai trebui pe urma si pentru injecțiile in burta. Toți mau pus sa fac analize peste analize cu toate ca aveam acel rmn plus cdul cu poze care nimeni nu a putut sal deschidă am reușit eu sal deschid cu un program de pe net efilm care trebuie cumpărat si mia expirat acele zile de proba. Papanicolaul a iesit bine doar inflamație care trebuia tratata si nimeni nu mia dat nmk.am dureri la menstruație de neimaginat care le tratez cu piroxicam.am luat in trecut yaz dar le-am întrerupt deoarece așa mi sa spus si acum numai iau niciun anticoncepțional.am dureri in șezut foarte mari in acea perioada. Simt in burta ovarele ca si cum sar mișca când merg o durere.nu stiu ce sa mai fac de atunci nu am mai avut unde sa merg numai am nici resurse. Eu sunt coasigurata momentan.va rog mult daca ma puteți ajuta.va multumesc

Vali

Buna ziua. Acum 3ani am facut un rmn si am fost diagnotizata cu un fibrom aveam dureri mari de burta in partea stanga. Ma trezeam dimineata cu aceste dureri. Cam dupa 6luni de nu am mai avut dureri pana anul trecut cand am avut un avort spontan si durerile au reaparut. Am facut un alt rmn si mi-a spus ca am suspiciune de adenomioza. Medicul mi-a dat diphereline de 11.25mg. A trecut o luna de cand l-am facut dar mi-a venit menstruatia. E normal? Ce se va intampla dupa ce se termina efectul tratamentului? Ce ma sfatuiti sa fac mai ales ca am 23 ani si o sa vreau sa fac un copil in scurt timp.

Ioana

Buna ziua! Am 22 de ani,casatorita! cateodata am durere vaginala,o simt ca niste intepaturi de-a lungul vaginului , acese dureri nu sunt constante,ci vin pe neasteptate,la fel de repede si dispar,mentionez ca mi s-a intamplat sa le simt si la urinat (nu mereu) ca si cum ar iesi ceva,dar nimic.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 38 total)

You must be logged in to reply to this topic.