chirurgieginecologica.ro Forums Calitatea vietii in endometrioza durerea pelvina: caracteristici, intensitate, tratament, tipuri de durere: dismenoree, dispareunie

This topic contains 33 replies, has 6 voices, and was last updated by  marina 10 months, 1 week ago.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 34 total)
  • Author

Ioana

oare ce ar pute fi?va multumesc!

Ioana

oare ce ar putea fi?va multumesc!

Ruxandra
    Participant

Buna ziua!Mama are varsta de 45 de ani si in ultimul an a avut dureri foarte puternice in zona pelviana,iar toti medicii la care a fost i-au spus ca are o raceala mai puternica,insa nu doar ca nu i-a trecut cu niciun tratament pana acum ba chiar durerea s-a extins si in partea din spate in zona coccisului.Este posibil sa sufere de endometrioza?

• This reply was modified 3 years, 7 months ago by  Ruxandra.
    Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Atat timpmcat are monster mama ,poate face si endometrioxa.Trebuie evaluata clinic.facut un ex ecografic TV si daca se considera oportun un RMN.Daca doriti sa o consult,trebuie sa veniti in Timisoara,ma gasiti la Clinica 1st Medical si la Spitalul Premiere

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Pentru Cristina:din pacate santeti probabil un caz dificil de endometrioza avansata.este posibil ca endometrioza sa afecteze vaginul posterior si rectul ,situatie in care este necesara extirparea portiunii posterioare a vaginului precum si a unui segment din rect.Functie de pozitia leziunii si de interventia practicata ,uneori se impune un anus contra naturii pentru o perioada de 5 saptamani.Toate aceste operatii deosebit de dificile vin cu un pret..La noi la spital astefel de operatii costa,pentru ca santem un spital privat si nu ne subventioneaza nimeni.Pretul interventiei est pe afisat pe site-ul spitalului Premiere Timisoara.Incercam ,pentru cazurile cu dificultati financiare sa operam pro-bono prin fundatia noastra,dar trebuie sa indepliniti criteriile de eligibilitate.Va rog sa ma contactati pe mai-ul meu,voicusimedrea@gmail.com pentru o discutie particulara

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

pentru Vali:va rog sa imi trimiteti pe mail imagini si rezultatul RMN ca sa ma pot pronunta.Nu stiu ce tip de adenomioza aveti:focala,nodulara ,difuza?Este normal ca la 2 saptamani de la administrarea injectiei cu Diphereline sa aveti o sangerare,dupa care veti intra in faza de supresie

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Pentru Ioana:ar putea fi endometrioza ,dar nu am suficiente date sa ma pronunt.Trebuie sa faceti un consult ginecologic si eventual o proba terapeutica cu un contraceptiv trei luni fara intrerupere(Stodette,de exmplu).daca durerile cedeaza ,inseamna ca sant de origine endometriozica

ghenea
    Participant

Buna ziua
    Am 25 de ani si anul trecut in octombrie am fost diagnisticata cu chist ovarian drept de 70/50mm descoperit la un control de rutina mentionez ca din luna august am inceput sa am dureri abdominale,balonari,dereglari menstruale si sangerari in afara perioadei(nu fost la medic imediat la aparitia acestor semne si simptome deoarece nu eram in tara)
    La diagnosticarea acestiu chist Dna Dr mia prescris Duphaston 10 tb,Belusha si la nevoie in timpul menstruatiei Clorocalcin
    Dupa ce am terminat cutia de Belusha in luna noiembrie am fost din nou la control chistul se micsorase foarte putin 68/46mm atunci Dna dr mia recomandat inca o luna de Belusha.La inceputul lui drcembrie an mers din nou la control neschimbanfu-se nimic in aceasta luna mi sa spus ca singura mea varianta ramane operatia.
    Pe data de 18 decembrie am fost operata ovarectomie unilaterala drapta ..dupa care din februarie si pana in aprilie am facut tratament cu Diphereline de 3,75mg.Ceea ce ma uimeste ste ca nu mi sa spus nimic despre sichimbarea alimentatiei sau sa mi se explice ceva despre aceasta boala am aflat totul de pe diferite site-uri
    Am fost si inainte de a fi diagnosticata cu endometrioza la controale am mentionat faptul ca am dureri puternice cu 2-3 zile inaintea ciclului menstrual ca ca perioada deste de 7-8 zile cu prinele 3-4 zile flux abundent si mi sa spus ca asa e organismul meu..
    Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in continuare?

Simedrea Voicu

Intotdeauna cand durerea pelvina persista msi mult de 6 luni trebuie luat in considerare diagnosticul de endometrioza.Va trebui sa faceti investigatii in acest sens

marina

Ai putea sa ne spui, te rog, unde ai facut RMN-ul? Eu sunt din Ploiesti si, inainte sa merg la dl dr. Simedrea care vine o data pe luna in Bucuresti, as vrea sa fac si un RMN, dar in Bucuresti nu stiu niciun doctor/clinica care sa faca si sa stie prea bine protocolul pentru endometrioza.

Asadar, unde ai facut RMN-ul si daca au respectat acel protocol: intai fara substanta de contrast, apoi cu substanta de contrast, apoi cu o substanta injectata in rect, ceva de genul acesta stiu ca e. Multumesc!

Simedrea Voicu

Incepand cu 21 noiembrie radiologul din Endo Institute Timisoara va face RMN la Pro Vita Bucuresti.

marina

Va multumim pentru raspuns!O sa anunt si pe grupul de endometrioza de pe Facebook.

marina

Si as mai vrea sa va intreb ceva, dl. doctor, presupun ca si dv veti veni tot pe 21. Cum sa fac? Se poate face progrsmare la RMN si la dv in aceeasi zi sau doar la RMN acum, pe 21, si luna viitoare la dv sa cum ma sfatuiti sa fac? Multumesc!

Simedrea Voicu

Din pacate eu vin in 4 decembrie.Eu zic sa va vad intai si ulterior sa faceti si RMN ,mai ales ca de-acum oncolo d-na dr .Tisea va colabora constant cu Pro Vita.

marina

Ok, va multumesc pentru raspuns!

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 34 total)

You must be logged in to reply to this topic.