This topic contains 1 reply, has 1 voice, and was last updated by  Anna 2 years, 8 months ago.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author

Anna

Prima data a fost un fibrom de dimensiuni mari ( 11-12 cm) operat clasic in 2006. Dupa 8 ani a fost operatia 2, laparoscopica, pt chist endometriozic (~7cm), urmata de tratament cu Diphereline. A aparut un nou fibrom uterin, care in timpul tratamentului cu diph avea 2.5 cm si a ajuns dupa un an la 3.5cm, aparand si ‘un pui’: inca un fibrom de 1.5 cm. Mi s-a recomandat tratament cu Esmya pt 3 luni.
    In timpul operatiilor au fost afectate doar trompele, restul organelor reproductive mi-au ramas intacte. Dupa operatia de endometrioza nu am mai avut nicio manifestare a acesteia. De asemenea starea mea generala de sanatate dupa aceasta operatie si dupa renuntarea totala de folosire de antibiotice( la cele maxim 2-3 raceli/an folosesc produse naturiste gen sinupret, vit. C si biomicina) s-a imbunatatit extraordinar.
    Am 40 de ani, nu am copii insa nu exclud posibilitatea de a incerca sa fac unul peste ceva vreme.
    Intrebarile mele sunt:
    1- este tratamentul cu Diphereline responsabil de aparitia fibroamelor si de cresterea lor?
    2- tratamentul cu Esmya e posibil sa-mi declanseze iarasi endometrioza?
    3- ce investigatii as mai putea face si de ce?

Va multumesc.

Anna

De fibrom uterin este vorba…

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.