This topic contains 2 replies, has 2 voices, and was last updated by  Andreea 3 years, 6 months ago.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author

Iuliana Radu

Am fost operata de 5 ori de endometrioza am histerectomie totala cu anexectomie totala .Mi.au facut iar un laparascop si nu mai am nimic este totul curat dar eu am dureri mari de burta fara o cauza.INTREBARE:
    DUREREA POATE FI PSIHICA ?
    IN CAZUL MEU AM 36 DE ANI TREBUIE SA IAU ANTICONCEPTIONALE CEVA ca nu inteleg .Am inceput un tratament psihiatric dar durerea e la fel si daca iau doze mai mari nu mai ma ridic din pat ma ametesc rau.Din experienta dvs.care poate fi cauza durerii.

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Durera cronica se poare corticaliza,de aceea este nevoie de antalgice de tip central gen Lyrica ,POate totusi ca aveti noduli profunzi care sant stimulati de contraceptiv .Incercati sa nu mai luati contaceptiv pe o perioada de timp,controlati dieta(fara carne rosie,gluten,lactate) ,ytreceti pe dieta mediteraneana,slabiti daca santeti suprponderala,nu fumati si faceti sport.

Andreea

Am ciclu de la 12 ani in cantitati foarte mari,cu cheaguri si dureri foarte mari.Am avut si 2 operatii si am ramas fara ovarul drept.am descoperit acesta boala doar acum datorita voua si va multumesc din suflet pentru ca macar stiu ce am si incotro sa merg.A fost cumplit si este cumplita aceasta boala.Nu as vrea sa vb prea multe aici ci as vrea sa imi fac o programare la dumneavoastra domnule doctor Voicu Simedrea dupa sarbatorile de Paste.Va multumesc si aveti tot respectul meu pentru tot ce faceti ca sa ne ajutati.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.