This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Anonymous 1 year, 11 months ago.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author

Anonymous

Buna ziua!
    Am 24 de ani si de mult timp(~8 ani) ma confrunt cu durere pelviana indiferent de ziua CM,dar cu precadere dupa menstruatie.Mentionez ca in tot acest timp au existat episoade de cateva luni dureroase iar apoi o pauza de alte cateva luni acceptabile ca si simptomatologie,probabil datorita tratamentului cu anticonceptionale prescris in urma suspiciunii de endometrioza.(nu am un diagnostic de certitudine in acest sens avand in vedere ca nu mi s.a facut laparoscopia exploratorie).In 2013 rezultatul unui RMN de pelvis spunea”colectie hemoragica laterouterina stanga 4 cm”,masa tumorala ce s.a vazut si la ecograf,dar la acel moment s-a considerat un fibrm inofensiv care nu ar fi fost respinsabil de durerile mele.Rezultatul RMN recomanda laparoscopie,temporizata insa de medicul curant care doreste sa mai acorde o sansa terapiei medicamentoase(anticonceptionale si AINS la nevoie).In 2016,la o noua echografie datorita unor dureri destul de puternice,s.a evidentiat o transformare esematoasa a fibromului,posibil necrobiozat cu o bogata retea vasculara.dimensiunea 3.5 cm,in urma careia mi s.a prescris antibiotic(ofloxacina) si AINS.
    Intrebarea mea ar fi: in acest caz se impune aparoscopia?Avand in vedere vascularizatia fibromului,exista riscul de hemoragie intraoperatorie care sa impuna histerectomia in acelsi timp operator?In aceasta situatie,in ce zi a CM este de electie interventia chirurgicala?
    Toate aceste ma intereseaza in primul rand pentru sanatatea unei viitoare sarcini,pe care mi.o doresc foarte mult,ar si pentru controlul simptomatologiei asociate(durerea).
    Va multumesc!

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.