chirurgieginecologica.ro Forums Optiuni terapeutice in endometrioza grupuri de suport/terapie ocupationala, motivationala

This topic contains 3 replies, has 4 voices, and was last updated by Paul Pirtea Paul Pirtea 3 years, 8 months ago.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author

admin
    Keymaster

Marina

Cele doua pe care le stiu eu sunt: https://www.facebook.com/groups/127544203933194/

si din strainatate, care opteaza mai mult pe tratamente naturale: https://www.facebook.com/groups/endoempowered/

SimonaB
    Participant

Buna ziua…
    Am fost diagnosticatacu endometrioza in anul 2010.. Adica niste chisturi pe ovare de 6 cm in 3 ani de zile ele au scazut considerabil in urma tratamentului cu anticonceptionale Yasmine… De 2 ani de zile am oprit anticonceptionalele si ma chinui sa raman gravida.Mai am o problema, adica sunt situatii de stres de suparari nivelul prolactinei creste enorm de mult dar fizic nu ma deranjeaza nu am nici o durere am facut nenumarate ecografii mamare care sunt ok, am uitat sa mentionez ca am 29 de ani.
    In anul 2010 in urma analizelor aveam testosteronul crescut, atunci medicul endocrinolog mi-a prescris Diane 35 si eutirox, dupa o luna am slabit 15 kg dar markeri tumorali aveau valori enorme. Mi-a fost schimbat tratamentul cu Yasmine. In anul 2011cand am descoperit problemele cu prolactina mi-a fost prescris Dostinex doar ca dupa 4 luni de administrare aveam dureri insuportabile de sani oprind tratamentul.In anul 2013 in urma analizei Pappa Nicolau care a aratat atipii de HPV, am fost vaccinata de HPV si problema s-a rezolvat. Va rog daca se poate sa ma sfatuiti incotro sa o iau

• This reply was modified 3 years, 8 months ago by  SimonaB.
    Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

In primul rand as avea rugamintea sa urmarim topicul afisat.Aici trebuia sa discutam despre grupuri de suport..Altfel o sa iasa o varza de Bruxelles si este in detrimentul d-voastra,al pacientelor.Eu nu cred ca endometrioza este problema d-voastra.Nu imi dewcrieti simptomatologie dureroada,nu mentionati ca ati mai avea chisturi acum.Va trebui sa va adresati unui medic endocrinolog,pentru ca problema d-voastra este strict endocrinologica

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.