chirurgieginecologica.ro Forums Optiuni terapeutice in endometrioza terapii alternative/naturiste

This topic contains 4 replies, has 3 voices, and was last updated by  Daciana 2 years, 4 months ago.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author

admin
    Keymaster

Marina

Nu stiu daca am voie sa public un link al unui articol pe care l=am scris acum ceva timp (nu stiu daca se poate spune ca e reclama ca nu mai lucrez pentru site-ul asta), dar ca sa nu fiu nevoita sa scriu atat de multe lucruri. Ce e acolo am strans eu dupa operatia mea, pe baza unor studii: http://www.romedic.ro/endometrioza-10-tratamente-naturale-eficiente-0P33063

si ,..ce mai iau: Serra plus (serrapeptase e o enzima ff importanta in endometrioza), magneziu citrat (pentru tranzit), Selenium si de curand am inceput sa iau Calcium D Glucarate pentru scaderea estrogenului ( mi-am facut analizele hormonale acum 4 luni si il aveam mare).

Daca ar fi sa rezum la 3 suplimente dupa care chiar am simtit imbunatatiri: ulei de peste, Serra Plus si ghimbir.

Cami
    Participant

Foarte fain articolul Marina, ma gandeam sa-mi cumpar si eu NAC, nu ai observat imbunatatiri dupa ce l-ai folosit?

Marina

Singurul lucru pe care l=am observat: chistul meu de 3 cm a stat pe loc, nu s-a mai marit, nu stiu daca de la el sau de la toate celelalte.

Daciana

Buna,
    Ma confrunt cu boala asta de 20 de ani si corpul meu este mai ciudat. Tratamentele au efect o perioada si apoi trebuie sa schimb. Le pot folosi ciclic, dar trebuie sa astept cel putin 7-8 luni ca sa functioneze din nou. Asa reactioneaza corpul meu la absolut orice: deodorant, creme si in general la oice fel de tratament.

Dar haideti sa va spun ce a functionat la mine pana acun:
    – tincturi sau produse din lemn dulce, coacaz, zmeur
    – menstrolin de la Dacia plant
    – catina in capsule
    – ceaiul: de galbenele, menta, coada soricelului, cozi de cirese, urzica, sunatoare, papadie, ceaiul in general; eu sunt o bautoare avida de ceai si imi fac mereu combinatii noi; ceea ce pot sa va spun ca intr-un ceai este bine sa fie minim 3 plante (exceptie fac ceaiul verde, negru si roibosul) si aveti foarte mare grija la timpii de infuzare sau fierbere; aici tin sa precizez ca cele maxim 3 minute de infuzare pentru caeiul verde sunt foarte importante
    – sportul, in special inotul si yoga
    – acupunctura

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.