This topic contains 36 replies, has 7 voices, and was last updated by  Anonymous 10 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)
  • Author

admin
    Keymaster

Anna

La noi in tara ca si tehnica operatorie se face excizia sau ablatia tesuturilor cu endometrioza? Care este mai indicata pt ca endometrioza sa nu recidiveze?
    Multumesc.

Marina

Dupa cum spuneam intr-un post anterior, situatia mea e una destul de incerta: dupa ce din 2012 pana in 2014 am avut mai multe chiste, considerate de doctori a fi endometriozice, m-am operat in mai 2014 si mi s-au gasit multiple aderente si un chist ovarian. Chistul a fost dus la biopsie, rezultand a fi luteinic. Aderentele nu s-au dus la biopsie, nici nu stiu daca ar fi trebuit.

Vazand biopsia chistului, doctorul meu a spus ca atunci nu mai suntem atat de siguri ca a fost endometrioza (desi eu prezentam toate simptomele) si ca aderentele ar fi putut fi de la altceva (poate de la faptul ca acel chist era luteinic hemoragic?)

Dumneavoastra ce credeti? Va multumesc!

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

In chirurgia endometriozei trebuie sa fii cat mai conservator cu indicatia si cat mai radical cu interventia.Daca vrei sa scazi intr-adevar rata de recidiva si sa imbunatattesti calitatea vietii pacientului,atunci trebuie excizate in tesut sanatos toate leziunile endometriozice ,chiar daca asta presupune rezectii de rect ,rezectii partiale de veziva ,uretere,etc.Singurul organ cu care trebuie sa fii cat mai conservator si sa eviti pe cat se poate sa-l operezi este ovarul.de aceea,nu se opereaza chistele pvariene endometriozice sub 4 cm

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

pt Marina :din cele descrise de d-voastra ati avut endometrioza .Biopsia chistului nu este relevanta pt ca poate intr-adevar chistul nu era endometriozic ,dar aderentele ,in absenta unei chirurgii anterioare si caracterul simptomatologiei sint sugestive pentru boala

Marina

Va multumesc tare mult. Am citit si celelalte raspunsuri ale dv, cu privire la tratamentul medicamentos. Stiu ca, poate, nu fac bine, dar am decis sa nu mai fac Diphereline (asa mi se recomandase, dar am refuzat) si nici Cerazette sau alte pastile contraceptive. Cu Cerazette-ul am avut o experienta urata inainte de operatie cu un an, cand aveam hemoragie, mi s-a prescris pentru asta si a fost fix la fel, ba chiar chistul s-a marit de la 4.5 cm la 6.00 si toate celelalte anticonceptionale pe care le-am incercat inainte (pentru contraceptie) mi-au facut rau, nu le-am putut lua, la intrerupeam dupa cateva zile.

Asadar, acum, la aproape 1 an de la operatie, nu am mai luat nimic. Intrebarea mea este, din experienta dv, endometrioza va reaparea cu siguranta sau depinde de organism, de dieta, de echilibrul hormonal etc?

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

evolutia bolii este imprevizibila…dincolo de particularitatile fiecarui pacient,in mod cert modul de viata poate influenta pozitiv sau negativ boala.In ceea ce va priveste,eu cred ca un contraceptiv bifazic ar fi indeajuns

Cristina Popoiu

Buna seara! Ma numesc Cristina, am 40 ani, sunt fericita mamica a doua gemene superbe de 14 ani si nefericita ”posesoare” a acestei boli,endometrioza….descoperita intamplator,acum un an, in urma unei op de apendicita ce nu era apendicita….Am suferit o anexectomie dreapta. Acum..sunt rapusa de dureri in partea stanga …si in curand ma voi opera iar. Intrebarea mea este,daca nu va deranjez si aveti putin timp sa-mi rasp..: daca optez pt histerectomie ….gresesc ? Sau ce credeti ca ar fi mai indicat…Va multumesc anticipat…

Simedrea Voicu

Histerectomia este o optiune de luat in considerare dupa 40 de ani,dar ea trebuie asociata ,din pacate cu anexectomia bilaterala si asta inseamna menopauza precoce,ceea ce nu e o fericire.Eu cred ca ,in masura in care boala nu este incontrolabila si foarte extinsa,o chirurgie conservatoare bine facuta va va oferi satisfactie,cu conditia ca ulterior operatiei d-voastra sa va disciplinati stilul de viata si alimentatia in raport cu boala de care suferiti

Cristina Popoiu

Va multumesc pentru sfaturi. Va doresc o zi buna si un Paste Fericit !

dorina ivascu
    Participant

Buna seara, domnule doctor!
    Doresc sa va expun si eu situația mea pentru a ma ajuta sa iau cea mai buna decizie. Acum 6 ani am născut prin cezariana. La ceva timp am resimțit o durere in partea stânga a operației, eu gândindu-ma ca ar fi putut rămâne ceva acolo, un fir de par de exemplu. Am mers la un ginecolog, mi-a spus ca totul e in regula. Cu timpul, resimțeam din ce in ce mai mult acea durere. De 3 ani, la un ecograf mi s-a spus ca am o eventratie de 9-10 mm la extremitatea stânga a operatiei, dar ca nu ar fi vreun risc de hernie. De anul trecut am început sa fac sport la sala si sa-mi forțez putin mai mult muschii, moment din care durerile au devenit din ce in ce mai mari, eu constatand la palpare si o zona întărită, dura, sensibilă la examinare; precizez ca durerile se acutizează in perioada menstruației. La același ecograf mi-a fost recomandat sa merg la un chirurg, lucru pe care l-am facut, acesta din urma spunându-mi ca am endometrioza in urma celor povestite de mine, a examinării locale si a ecografiilor.
    Doresc sa va exprimați si Dvs un punct de vedere cu privire la cele descrise, întrucât doresc sa ma operez urgent si vreau sa iau cea mai buna decizie, inclusiv in privința operației, unde sa o fac.
    Va rog, de asemenea, sa-mi spuneti daca exista vreun pericol in privința unei noi sarcini si daca o noua operatie de cezariana s-ar mai putea efectua dupa aceasta intervenție care, bănuiesc, va fi parțial pe tăietura operației de cezariana.
    Va Multumesc anticipat,
    Cu stima!

Bianca
    Participant

BBuna ziua! Numele meu este Bianca si am 26 de ani! Anul trecut in luna aprilie am ajuns in uurgenta la sectia de ginecologie cu o durere in etajul inferior al abdomenului si cu abdomenul marit de volum.In urma ecografiei imi s-a spus ca ovarul drept masoara 6.5 cm.Am foat internat pt 3 zile in care am fa ut trat cu antibiotic, trat pe care l-am ccontinuat si dupa externare.La recomandarea medicului ginecolog am facut si scorul Roma ccare a iesit negativ.Mi s-a recomandat si iintervenția la paroscop pe care eu am evitat ssa o fac. In momentul de fata medicul gginecolog m-a asigurat ca ovarul drept a aajuns la dimensiuni normale insa eu am ddureri.Dureri care nu persista. Sunt dureri ccare apar brusc dar care dureaza cateva mminute, dureri inainte de ciclul mentrual si ppe parcursul ciclului,dureri pe care le am in timpul cantactului sexual si care uneori ssunt însoțite si de sangerari.Nu stiu ce sa ccred pt ca medicul meu spune sunt bn.

AA

Buna ziua,

Am citit ca ar exista posibilitatea realizarii operatiei de endometrioza cu ajutorul unui “robotel” numit Davinci cred. Ce parere aveti despre aceasta tehnica operatorie? Ofera aceasta tehnica vreun avantaj? Exista asa ceva la noi in tara, sau in Europa?

Multumesc.

Simedrea Voicu

Chirurgia robotica este un mare pas inainte chirurgia minim invaziva.Singura utilizare aprobata de FDA(food and drug administration)pentru daVinci este in chirurgia cancerului de prostata.Asta nu inseamna ca in alte chirurgii dificile robotul nu are beneficii,doar ca acestea nu sant suficient de mari pentru a justifica costurile enorme ale acestei metode:consumabilele costa 1500 euro/operatie,service-area robotului 70.000 euro/an,robotul 1.2-2 mil euro functie de generatie.In Romania exista roboti in Bucuresti la Institutul Fundeni,la Cluj ,la Timisoara la Clinica 2 Chirurgie ,Spitalul Judetean.Ca o concluzie,chirurgia robotica a luat amploare peste ocean unde sistemul poate sustine asemenea cheltuieli.In Europa,cel putin pe endometrioza sant putine centrele care il folosesc,si toti chrurgii mari cu care eu colaborez sau pe care i-am audiat la Congrese nu folosesc robot.Convingerea mea este ca robotica este chirurgia viitorului ,dar in prezent,si mai ales in Romania,unde nu avem Algocalmin in spitale ,robotul nu reprezinta o solutie realista

Simedrea Voicu

Pentru Dorina Ivascu:eu cred ca aveti un endometriom parietal localizat la nivelul cicatricii dupa operatia cezariana care va trebui excizat.Operatia nu este una dificila,va va permite sa nasteti ulterior prin operatie cezariana

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 31 total)

You must be logged in to reply to this topic.