This topic contains 85 replies, has 17 voices, and was last updated by Derrickevory Derrickevory 3 months, 4 weeks ago.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 86 total)
  • Author

Luiza

Buna ziua, la un chist endometriozic de 7 cm pe ovarul stang singura solutie este operatia laparoscopic? Precizez fapul ca am 31 de ani si imi doresc si un copil.

laura m
    Participant

Buna ziua!
    Am 43 ani,operata in 2006 detumora ovariana alipita de tumora post uterimpreuna aproape 10 cm,rezultat laborator endometrioza(afost extirpat ovarul cu tumora )
    am fc dipherelin atunci in spital dupa operatie,concentratia pt 3 luni,apoi am fost monitorizata la 3 luni
    Se pare ca boala o aveam demult deoarecesufar de cistita hemoragica atipica,deci fara nici o cauza aparenta din 1994
    Dupa operatie mi s a spus ca de faptcistita hemoragica cronica, tot endometrioza este, deoarece am avut fertilitate scazuta si ambele sarcini 1996,1999 le am reusit cu tratament hormonalsi antiinflamator.
    dupa 2006 si pana in 2010 am fost stabila ,cu menstra regulata la 24-28 zile si flux destul de normal.Am devenit chiar f fertila.
    in 2011 ianuarie am avut o metroragie ce a necesitat perfuzii cu hemostatice,chiuretaj hemostatic si a urmat dipherelinul tot concentratia pt 3 luni
    Urmatoarea menstra a fost dupa 6 luni pt ca nu a fost prescris nici un fel de suport estrogenic(am citit tot la dstra pre blog ca asa ar fi corect)
    acele 6 luni de dupa dipherelin ,m au dus in stadiu avansat de osteoporoza,scaderea mare in greutate ,caderea parului masiv,scaderea totala a capacitatii de munca,intr un cuvant eram o leguma,nu ma puteam misca.
    din luna iunie 2011 si pana in prezent,mi au fost schimbate tratamente precum:cezarette,orgametril,duphaston,utrogestan
    Sigurul tolerat ,adica ca si stare generala si menstra cu flux cat de cat suportabil,a fost utrogestan ,acesta fiin cel prescris si in perioada pregraviditate.
    Sunt monitorizatala 4-6 luni,ovarul ramas este f activ,am ovulatii multiple
    Incepand insa din aceasta primavara,nu mai are efect tratamentul pt ca am menstra de 3 ori in 30 zile,sunt f slabita,lesin la servici.
    As dori sa stiu dk ma puteti ajuta chirurgical prin extirparea uterului si respectiv curatarea zonei pelvine.Stiu ca efectul endometriozei dureaza pana la instalarea menopauzei dar eu nu mai traiesc acum decat cu branula si flacoane de saruri si solutie ringer in care imi baga fier si vitamina C.
    Mentionez ca la ultima ecografie insulele de endometrioza par stabilizate si nu s au marit dar am si adenomioza si mici fibroame.Multumesc!

Daiana

Buna ziua,am 24 de ani si saptamana trecuta am fost operata ,am avut chisturi bilaterale de endometrioza.Doctorul mi-a recomandat 3 luni diphereline iar apoi 1 an anticonceptionale(asta in cazul in care nu vreau copii).Imi este frica de reactiile adverse ale dipherelin-ului deoarece pana la varsta asta nu am luat deloc anticonceptionale,sau alt tratament hormonal+am si un nodul la sanul drept care a aparut in urma unor dereglari hormonale carora doctorii nu au gasit cauza,deoarece am citit doar reactii negative imi este frica sa aplic un astfel de tratament hormonal.Care este solutia mai ok din punct de vedere medical:diphereline-ul+anticonceptionale 1 an(deoarece nu imi doresc copii la varsta asta)…sau fara diphereline,,regim pe baza de naturiste-dar nu exagerat si un regim de viata mai sanatos si consultatii pentru a vedea daca boala recidiveaza?Va multumesc1

Voicu Simedrea
    Simedrea Voicu

Daca operatia a fost una optimala,contraceptivul oral impreuna cu dieta si miscarea pit controla boala.Cheia este insa radicalitatea interventiei chirurgicale

raluca chiruta
    Participant

Ma numesc Raluca si am 38 ani. In anul 2014 am fost diagnosticata cu endometrioza perete abdominal (complicatie post cezariana), iar in luna noiembrie a aceluiasi an s-a intervenit printr-o operatie clasica si s-a extirpat formatiunea respectiva care avea aproximativ 50/30 mm si un aspect de panza de paianjen.
    Dupa operatie am urmat un tratament de 6 luni cu Cerazette. La finalizarea acestuia au reaparut durerile. Boala a recidivat. La ultimul ecograf dimensiunile formatiunii erau de 34/31/15 mm si mi s-a recomandat continuarea tratamentului cu Cerazette.
    Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri: trebuie operat din nou? Cat pot continua tratamentul cu anticonceptionale (cu pastile nu am dureri)? Exista riscul sa se extinda ?
    Va multumesc!

Voicu Simedrea
    Simedrea Voicu

Din pacate trebuie reoperat .Va sfatuiesc sa faceti operatia pe ultimele zile de menstra ,cand leziunea este mai vizibila ,ceea ce ar permite rezectia completa.

Nicoleta Alina

Buna ziua! am fost operata in august de dumneavoastra de endometrioza vreau sa va intreb pe langa visanne trebuie sa mai iau calciu sau alte suplimente eu incep visannul in februarie momentan ma dor oasele de la maini si picioare si imi cade foarte tare parul probabilca sunt si o fire prea emotiva si boala ma demoralizat o perioada pana ma acomodez cu ea va multumesc !

Oana

Buna seara ! Ma numesc Oana , am 29 de ani . In anul 2012 mi s-a pus diagnostic de endometrioza (Menționez ca nu am dureri deloc )am fost operata clasic , chist ovarian endometriotic bilateral.in urma intervenției se constata aderente ale sigmoidului la peretele uterin posterior , ambele ovare transformate tumoral de 6/6 cm ,aderente la fundul de sac Douglas. Diagnostic histopatologic :chisturi foliculare adiacente , chisturi serioase ovariene. In anul 2015 m-am operat din nou , clasic ,ovar stâng tranformat chistic de circa 10 cm , cu dezvoltare in mesocolon transvers. Rezultatul histopatologic : chist ovar stâng -perete fibroconjunctiv de formațiune chistica cu marcat exudat hematofibrinoleucocitar in suprafața . Nicăieri nu este șpecificat endometrioza !!! In dec 2015 am facut RMN pelvis cu substanța de contrast , unde concluzia este : fără focare tisiculare de endometrioza , decelabile IRM la nivel pelvin . AMH este foarte mic 0,86 asta pentru ca la fiecare operație mi se mai tăia câte puțin din ovare 🙁 .După fiecare operație am luat 3 luni anticoncepționale yasmine . Va rog sa ma ajutați , imi doresc foarte mult sa ramân însărcinată , in tot acest timp am încercat sa ramân , dar fără rezultat…nu stiu ce tratament sa mai urmez , as putea încerca o stimulare ovariană . Va mulțumesc , aștept răspuns !

Voicu Simedrea
    Simedrea Voicu

Buna seara.Din pacate povestea d-voastra este una clasica :1 nu aveati indicatie operatorie la niciuna din interventii pentru ca nu aveati dureri mari si nici nu erati in subocluzie.2operatiile ar fi trebuit facute laparoscopic pentru ca ,consecutiv chirurgiei clasice ,ati dezvoltat multiple aderente care probabil ca av blocheaza trompele si va anuleaza sansele sa concepeti spontan.3.chirurgia repetata pe ovar duce la destructii mari ale tesutului ovarian si acum mai aveti doar o mica rezerva ovariana.Ce este de facut.In primul rand,sub nici o forma sa nu apelati la stimularea ovariana pentru ca nu aveti sanse reale de a concepe spontan si va veti irosi si bruma de foliculi ramasi si pentru ca in plus stimularea va duce le reaparitia bolii.Din pacate va ramane doar fertilizarea in vitro si pentru asta ar trebui sa va adresati unui centru specializat in Endometrioza.Va recomand Port Royale Paris .

Oana

Mulțumesc mult pentru răspuns !

Oana

As mai avea o întrebare , si imi cer scuze , dar as vrea sa stiu daca as putea face o histerosalpingografia , sa vad cât de permeabile sunt trompele ! Mulțumesc

Voicu Simedrea
    Simedrea Voicu

Binenteles ca puteti face HSG,dar la AMH-ul pe care il aveti nu va puteti permite sa asteptati dupa o minune si ,in plus,trompele potbsa apara permeabile ,dar pot exista aderente intre capatul trompei si ovar ,care nu se vad la HSG si ,in conseciinta,chiar cu un HSG rezonabil ,sarcina nu se obtine

Liliana

Buna ziua,

Fica mea, in varsta de 32 de ani, a fost operata de endometrioza, la Viena (AKH). Decizia de a fi operata s-a luat datorita unei infectii urinare datorate opturarii ureterei. S-a banuit ca si cauza a opturatiei – endometrioza. Operatia a constat in investigare la paroscop, curatare/degajarea ureterei, curatarea tesuturilor care schimbasera structura pelviana si extragerea unui chist vechi care nu avea nici o legatura cu endometrioza.
    I s-a recomandat sa foloseasca in continuare anticonceptionalele Karissa, pana cand va dori sa faca un copil.
    Dupa 2 saptamani de la operatie, la extragerea sentului de pe uretera, s-a observat la CT ca aceasta este inca opturata, pe o portiune mai mica, insa diagnosticul este tot de stenoza a ureterei- practic ne-am intors de unde am plecat. In prezent suntem in asteptare, sa traca cele 6 saptamani postoperatorii pentru a se lua o decizie.

As dori sa va intreb daca ati intalnit situatii de acest fel si daca este posibil ca opturatia sa dispara odata cu vindecarea zonei operate

Valentina

Buna ziua,
    Ma numesc Valentina, am 53 de ani, iar acum o luna am facut o operatie de Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala deoarece am avut foarte multi ani (aproape 20) hemoragii mari in perioada menstruatiei, iar de foarte multe ori ajungeam la anemii foarte mari(6,5 hemoglobina). Am primit rezultatul biopsiei dar nu inteleg foarte bine termenii medicali. Va rog frumos sa ma ajutati in acest sens sa inteleg daca am sau nu cancer si daca trebuie sa mai fac vreun tratament in continuare.

Rezultatul biopsiei este:

Descriere macroscopica
    Piesa de histerectomie totala, cu anexectomie bilaterala incluzand
    – Col uterin cu dimensiuni de 4,5/4,5/3 cm, receptionat sectionat longitudinala de chirurg.
    – Corp uterin cu dimensiuni de 7/8,5/4 cm, cu mucoasa endometriala intens polipoida, inaltimea maxima 8 mm. Intramural, nodul fibromatos cu aproximativ 1,3 cm.
    In acest recipient neorientate, anexe uterine:
    – Anexa 1 incluzand ovar de 3.,5/2,5/2 cm si trompa uterina de 4 cm
    – Anexa 2 incluzand ovar transformat chistic cu diametrul de aproximativ 5,5 cm , suprafata exterioara neteda, continut serocitrin, suprafata interioara neteda.
    Trompa uterina cu lungime de 3 cm.

Descriere microscopica
    Piesa de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala incluzand:
    – Col uterin cu dilatatii chistice ale glandelor endocervicale ( chisturi Naboth); arii extinse de metaplazie pavimentoasa matura si imatura a epiteliului glandular de acoperire, fara atipii nucleare.
    – Corp uterin cu mucoasa endometriala cu aspect de proliferare dezorganizata de glande endometriale, cu margini glandulare neregulate, unele dilatate chistic, tapetate de epiteliu pseudostratificat, mitotic activ, fara atipii nucleare, inglobate intr-o stroma emndometriala citogena; focare de adenomioza intramural; leiomiom intramural.
    – Anexe uterine incluzand ovar drept si ovar stang cu frecvente chisturi foliculare, corpi albicans, usoara hiperplazie stromala corticala si calcificari distrofice la acest nivel; trompe uterine cu moderata fibroza in corion.

Diagnostic anatomo-patologic
    Chisturi Naboth.
    Hiperplazie endometriala fara atipii. Adenomioza focala. Leiomiom uterin intramural.
    Chisturi foliculare ovariene bilateral ( stimul estrogenic sustinut).
    Trompe uterine cu modificari corespunzatoare varstei.

Va multumesc anticipat.

Gabriela

Buna ziua domnule doctor . Ma numesc Gabriela si acum 1 luna am fost diagnosticata cu endometrioza la un control de rutina la ecograf . In legatura cu ecografia aceea m-am speriat . A vazut acolo un chist de 8cm pe ovarul stang . Ca sa fim sigure am fost si la un RMN . Acel rezultat s-a confirmat ca este un chist pe ovarul stang . Am luat decizia de al opera . Ca sa scurtez povestea dupa operatie chistul a fost trimis la biopsie si a rezultat ca este un chist dermoid si ca aceel chist nu sa format de azi pe maine. Vreau sa va intreb in legatura cu aces chist dermoid ( teratom ) se mai pot forma si cum apar domnule doctor va rog sa imi spune.ti sunt foarte ingrijorata . Cu respect Gabriela.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 86 total)

You must be logged in to reply to this topic.