This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  loredana maria 1 year, 9 months ago.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author

loredana maria
    Participant

Buna ziua, in urma cu aproximativ 6 luni am fost diagnosticata cu endometrioza pelvina, mai exact pe la inceputul anului am simtit dureri in zona abdomenului inferior in special in partea dreapta si am decis sa merg la un control (banuiam ca am racit la ovare). In urma controlului mi s-a spus ca pe ovarul drept am un posibil chist endometriozic de 7 cm, iar intr-un final prin iunie m-am operat laparoscopic. Dupa operatie medicul mi-a spus ca chistul de 7 cm era endo, iar ca pe ovarul stang am avut mici focare pe care le-a curatat, de asemenea mici puncte in peritoneu. Din fericire operatia a avut succes, mi s-a spus ca ovarele sunt ok iar trompele sunt permeabile si ca in urmatoarele luni trebuie sa urmez un tratament care imi va opri menstruatia, asta daca imi doresc copii. In momentul de fata urmez tratament cu Diphereline, sunt la a treia fiola din patru dar deja imi vine sa renunt deoarece nu mai suport efectele adverse…Dupa doua luni de la operatie am fost la contriol iar ovarele arata foarte bine, totusi cand mi-am intrebat medicul in ce stadiu sunt a zis sa stau linistita ca boala nu este avansata pentru ca nu am avut aderente, nu stiu de ce dar aici am simtit lipsa de sinceritate si nesiguranta. Sper ca in curand sa pot ajunge la dvs. pentru un control amanuntit.

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.