Tagged: 

This topic contains 44 replies, has 9 voices, and was last updated by  Anonymous 8 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 44 total)
  • Author

admin
    Keymaster

Anna

Se poate face osteoporoza de la tratamentul cu Diphereline > 3 luni de zile?

Anonymous

Exista medicamente care sunt interzise in endometrioza?
    Daca da, care sunt acestea?

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Tratamentul cu Diphereline ,conform protocoalelor in uz este de maximum 6 luni.Problema este ca el ar trebui prescris neaparat alaturi de add-back terapy (estrogen in doze mici ) tocmai pentru a preveni osteoporoza,lucru care nu se face ,din pacate ,in Romania…
    In principiu,toate medicamentele care ,fie aduc aport de estrogeni in doza mare ,fie determina productie endogena exagerata de estrogeni (stimulatoare ale ovulatiei ) sant interzise.asa cum spunea Pasteur,diferenta intre medicament si otrava nu consta in substanta ,ci in doza ..

Anonymous

Multumim pentru raspuns.
    Tratamentul cu aceste medicamente cine trebuie sa-l prescrie? Ginecologul, chirurgul, endocrinologul?

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

ginecologul se ocupa de aceasta boala.Tot el ar trebui sa fie si cel care o opereaza,chiar daca uneori in echipa cu chirurg colorectal sau urolog

Vio

Buna seara.Dl.doctor,ce parere aveti despre Visanne(Dienogest)?Este mai eficient decat Dipherelin in tratarea endometriozei?Multumesc.

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Visanne este o progestina de ultima generatie conceput special pentru combaterea durerii din endometrioza profunda .Personal am avut o experienta buna cu Visanne ,in sensul ca are o eficacitate comparabila cu Diphereline ,dar cu efecte secundare mult mai discrete si cu posibilitatea utilizarii sale indelungate.Din pacate ,pacientele mele trebuie sa-l procure din Italiua,Germania,in Timisoara nu l-au gasit

Vio

Da,va multumesc frumos pentru raspuns.Eu l-am primit de la un Centru de Endomentrioza din Italia,acolo mi s-a spus sa-l iau,dar la intoarcerea in Romania am descoperit ca am si ADENOMIOZA si mi-a faost teama sa-l iau din cauza metroragiilor pe care medicamentul le poate da in astfel de afectiuni.Doctorul din Romania mi-a prescris Diphereline,dar am citit ca poate da mai multe efecte secundare si nu in ultimul rand are un cost foarte mare in comparatie cu Visanne(59 euro).

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

eu zic sa incercati Visanne

claudia.balan
    Participant

Buna ziua,am avut 3 interventii laparoscopice,la doctori diferiti, in ultimii 7 ani toate pt dureri pelvine .La prima m-i s-a spus ca am doar aderente,la a doua ca am multe adrerente si ca a curatat cat a putut iar la a treia diagnosticul a fost : ambele ovare cu aderente la nivelul fosetei ovariene;la nivelul Douglasului un nodul endometriozic de circa 3/3 cm recto-vaginal care a fost excizat.In urma analizei nodulului rezultatul a fost:tesut conjunctiv dens incluzand focare de endometrioza cu dilatatii glandulare chistice.
    Ultima interventie a fost in septembrie 2012,cam un an durerile au fost mult mai putin intense si mai rare dar in timp au inceput sa fie din ce in ce mai intense si mai greu de suportat.Doctorul la care merg a incercat mai multe variante de tratament si cu antiinflamatoare si cu anticonceptionale ( ultimul este marvelon) dar durerile sunt in continuare destul de intense.La ultimul control mi-a recomandat diphereline 3.75mg in prima zi de menstruatie,dupa 30 de zile inca o injectie cu diphereline si o cutie de livial 1tb/zi timp de 28 de zile.In cazul in care ma simt mai bine recomandarea lui este sa mergem pe acest tratament timp de 6 luni dupa care pauza 6 luni. Am vazut ca are foarte multe reactii adverse si imi este teama.Nu am ramas niciodata insarcinata,trompele sunt cu aspect normal cu pavilioane libere.Ma chinui cu durerile de foarte multi ani,unii doctori mi-au zis chiar ca mi se pare ca ma doare si ca sunt ipohondra iar in ultimpul timp durerile sunt din ce in ce mai greu de contolat.Am citit despre site-ul acesta si sper ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri( sunt din Bucuresti).Este ok sa fac acest tratament sau ar tb sa se intervina iar chirurgical?Dl doctor mi-a zis ca inca o interventie pe aceeasi zona este cam periculoasa si ca exista riscul sa-mi taie din colon.Nu stiu ce sa mai fac.

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

Buna seara.Dupa datele existente in literatura,daca chirurgia este bine facuta (radicala),recidiva apare doar in 5,5 % din cazuri.daca chirurgia este suboptimala,recidiva apare in 18-40% din cazuri,depinde ce intelegem prin suboptimal.Din pacate,cu cat exista mai multe interventii,sansa la chirurgie optimala este mai mica ..Fiecare reinterventie este mult mai dificila si mai solicitanta dacat precedenta.Problema nodulilor endometriozici profunzi este ca ei au,asa cum arata si examenul HP de la operatia din 2012 ,o componenta inflamatorie cronica,care nu raspunde la terapia horminala sau antiiflamatorie.Binenteles ca puteti incerca sa tratati durerea cu Diphereline sau Visanne.Problema este ca nu puteti folosi Diphereline mai mult de 6 luni ,si asta cu add-back therapy(Liviall-ul este o solutie).Problema este ca s-ar putea ca durerea sa nu cedeze,sau sa cedeze si sa revina dupa cele 6 luni de tratament maximal.Asta ramane de vazut.In cazul in care va veti hotara pentru chirurgie,exista si sansa de a fi nevoie de rezectie de rect…problema este ca noi discutam discutii..Adica nu stiu:ce varsta aveti;care este rezerva d-voastra ovariana(AMH-ul)care este situatia actuala a leziunilor(RMN pelvis,colonoscopie virtuala).Daca doriti o discutie mai particulara,contactati-ma va rog pe mail-ul meu .

Corina Macovschi

Buna ziua,
    Am 36 de ani si am fost operata de 6 ori pentru endometrioza (2 operatii clasice – 2003, 2007, si 4 laparoscopii – 2009, 2012, 2013, 2014). La ultima operatie, din luna octombrie 2014, mi s-a practicat histerectomie totala, anexectomie stanga si salpingectomie dreapta, cu pastrarea ovarului drept. Aceasta interventie mai radicala s-a facut pentru ca durerile erau ff mari,iar AMH-ul scazut (valoarea de 0.3).In cadrul operatiei s-au constatat focare de endometrioza in peritoneu, pe ligamentele utero-sacrate, deasupra intestinelor, adenomioza, endometriom ovarian stang, multiple aderente.
    Postoperator, mi s-a prescris tratament cu un progestativ pana spre varsta de 50 ani, cand se instaleaza menopauza naturala.Am luat initial acetat de ciproteron 50 mg (Androcur), insa datorita reactiilor adverse destul de uarate, am fost sfatuita sa-l inlocuiesc cu Cerazette, pe care il iau de 4 luni (si acesta imi da ceva reactii adverse, dar sunt mai suportabile).Insa si dupa acesta interventie, plus tratamentul pe care il iau, persista durerile de burta, in special in partea stg., dureri care sunt uneori destul de puternice, radiaza pe piciorul stg. si la nivelul spatelui; in plus, am si crampe/ junghiuri la nivelul colonului, gaze, constipatie alternativ cu diaree. As dori sa va intreb care ar fi cauza acestor dureri si daca, in situatia mea, as putea lua Visanne in loc de Cerazette si acesta ar fi de ajutor in ameliorarea durerilor.Va multumesc!

Vio

Cum de VISANNE(Dienogest) nu se gaseste si in farmaciile din Romania?!
    Am gasit si informatii incomplete in romana despre acest medicament,nu se specifica nicaieri in literatura de specialitate ca administarea de VISANNE produce ATROFIZAREA LEZIUNILOR ENDOMETRIOZICE!!

Am atasat link-ul cu informatiile privind medicamentul Visanne in italiana,poate se intelege,pot sa ajut cu traducerea exacta daca este cineva interesat.

http://www.torrinomedica.it/farmaci/schedetecniche/Visanne_2_Mg_Compresse.asp#axzz3UpYVvhGa

“Il dienogest agisce sull’endometriosi riducendo la produzione endogena di estradiolo, con conseguente soppressione degli effetti trofici dell’estradiolo sia sull’endometrio eutopico sia su quello ectopico. In seguito a somministrazione continua, il dienogest crea un ambiente endocrino ipoestrogenico ed iperprogestinico, causando una iniziale decidualizzazione del tessuto endometriale seguita da atrofia delle lesioni endometriosiche.”

Read more: http://www.torrinomedica.it/farmaci/schedetecniche/Visanne_2_Mg_Compresse.asp#ixzz3UpaITvS2
    Under Creative Commons License: Attribution Non-Commercial No Derivatives
    Follow us: Torrinomedica on Facebook

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

pentru Corina Marcovski:interventia pe care d-voastra ati suferit-o este intra-adevar radicala..Nu stiu ce varsta aveti.Eu cred ca mai exista noduli endometriozici profunzi rectovaginali/uterosacrati stg care va produc simptomatologia .Poate ca ar trebui o evaluare prin RMN pelvis/colonoscopie virtuala sa ne lamurim.Visanne-ul ar putea fi o solutie,va sfatuiesc sa incercati.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 44 total)

You must be logged in to reply to this topic.