This topic contains 1,414 replies, has 113 voices, and was last updated by StevenToine StevenToine 1 week, 4 days ago.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 1,415 total)
  • Author
    Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

Pentru Vio: intrebarea d-voatra este retorica…Viesanne inhiba doar componenta hormon dependenta a nodulului endometriozic.Componenta inflamatorie cronica nu este influentata ..

Crina-Andreea

Buna ziua.
    Am 27 ani,iar in ianuarie 2013 am fost la un control privind infertilitatea (cu care ma confruntam de 3 ani fara nici o justificare),in urma caruia mi s-a spus ca e posibil sa am Endometrioza.In februarie m-am internat pt oeratie laparoscopic, in urma careia rezultatul dupa operatie a fost de arie foarte mica de endometrioza pe ovar drept si chist ovar stang.Dupa operatie mi sa prescris ca medicamente anticonceptional si Diphereline (6 luni) in paralel.Dupa terminarea tratamentului cu Diphereline am mers la control din 6 in 6 luni.Totul parea sa decurga bine si sa sper ca voi ramane insarcinata natural anul ce urma sa treaca.In noiembrie 2014 am mers iar la control, in urma careia mi s-a spus ca a reaparut un focar de Endometrioza pe ovar drept…Nu stiu ce sa gandesc…sunt un pic dezamagita de toata situatia mea…imi doresc un copil,imi doresc sa fiu sanatoasa si nu stiu ce pot sa fac…Imi este greu psihic sa mai trec printro operatie care este posibil sa aiba acelasi rezultat…Ce ma puteti sfatui cu privire la situatia mea?Va multumesc

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

atat timp cat implantul endometriozic ovarian este mic si d-voastra nu aveti simptomatologie dureroasa,nu aveti indicatie operatorie.Va rog sa faceti un film la trompe ,o spermograma sotului,sa dozati FSH,estradiol si AMH in ziua 2 de ciclu si apoi reevaluam cazul

Crina-Andreea

Buna ziua,
    Un film la trompe mi s-a facut dupa operatie si erau permeabile;daca este cazul il pot repeta.
    Ultimile analize a sotului (38 ani) au fost facuta in 29.10.2014 cu urmatorul rezultat:
    Spermograma : Volum 2.5 ml, Aspect Filant-vascos, Culoarea Cenusiu-galbui, Ph 8.0, Nr.spermatozoizi 120 milioane/ml, Mobilitate 70 %.
    Spermocultura : Examen direct:spermatozoizi, absente elemente inflamatorii.Nu s-au izolat Streptococuss spp.,Staphylococcus spp.,Enterobacteriaceae,Neisseria gonorrhoeae.
    Ultimile analize pe care le-am facut au fost in Ziua 4 CM pe 14.10.2014 cu urmatorul rezultat:
    Prolactina 14.1 NG/ml, TSH 1.15, LH 10.09 U/l, FSH 4.9 U/l, Estrodiol 81.0 pg/ml, Testosteron 0.39 ng/ml, Progesteron 1.3 ng/ml. AMH-ul nu l-am facut pana acum.
    Daca este necesar pot repeta anumite analize.Va multumesc pentru raspuns.

Voicu Simedrea
    Voicu Simedrea
    Keymaster

doar AMH-ul

Crina-Andreea

Multumesc pentru raspuns.Voi reveni cu rezultatul AMH-ului.

Diana

Buna ziua,

ce putem intelege din modificarile aduse prin HG 205 din 2015,din 1.04.2015, referitoare la serviciile medicale decontate de catre Casa de Asigurari, referitoare la endometrioza?
    http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_40229/Noile-pachete-medicale-valabile-de-astazi-Asiguratii-beneficiaza-de-mai-multe-consultatii-la-domiciliu.html
    Multumesc.

AA

Buna ziua,

O intrebare in legatura cu tratamentul hormonal bazat pe anticonceptionale bifazice. Daca se iau anticonceptionalele fara pauza de 7 zile, endometrioza mai poate avansa, sau in acest mod se mentine la stadiul in care este?
    Este posibil ca menstrutia sa vina, chiar daca se iau anticonceptionalele fara pauza? Intreb deoarece la 4 zile dupa inceperea unei noi folii, a aparut o sangerare similara cu menstruatia dar in cantitate mult mai redusa care tine de 7 zile. In toata aceasta perioada am continuat sa iau anticonceptionalele. Ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc mult.

Voicu Simedrea
    Simedrea Voicu

Contraceptivele orale bifazice sant recomandate ca tratament de prima linie in preventia recidivei dupa chirurgie.Ele sant mai eficiente daca sant luate continuu,ceea ce nu inseamna ca ele stopeaza evolutia bolii indiferent de stadiul ei sau ca pot inlocui tratamentul chirurgical,atunci cand acesta se impune.Sangerarile pe care le descrieti se numesc spotting si sant conseciinta congestiei venoase pelvine si a atrofiei de endometru consecutive contraceptivului.Trebuie sa continuati cu contraceptivul si sa asociati un trofic venos pe baza de Ginko Biloba,de ex Ginkor Prim,2 tb/zi,15 zile/luna

Voicu Simedrea
    Simedrea Voicu

Pentru Diana.Am citit HG si nu exista o referire expresa la endometrioza.Sincer nu cred ca s-a schimbat nimic.S-au acordat mai multe inlesniri pentru gravide,cazuri oncologice ,boli cronice.Din pacate endometrioza nu este incadrata la boli cronice ,asa ca mergem mai departe

Maria
    Participant

Bună ziua, povestea mea cu endometrioza este asemănătoare cu a restul doamnelor, în 2005 am fost diagnosticată cu endometrioza și mi sa făcut prima laparoscopie la spital Bega de către un medic cu multe grade care după operație și diagnostic nu mi a prescris nici un tratament spunând că sunt cu endometrioza IV, argumentând că doar făcând laparoscopie când reapare, după doi ani am revenit la alt medic tot din cadrul spitalului Bega care din nou mi a făcut laparoscopie și din nou nu mi sa recomandat nici un tratament dar ma sfătuit să fac urgent după intervenție o fertilizare in vitro pentru a putea obține o sarcina, spunând că doar cu o sarcina pot scăpa de endometrioza, dar din motive financiare nu am putut urma sfatul medicului (unii medici uită că trăim în România și se știe ce salarii avem), din 2007 până anul trecut am refuzat orice control ginecologic fiind dezamăgită complet dar durerile menstruale mi au confirmat reapariția endometriozei, am făcut un control la un alt medic ginecolog care mi a redat încrederea prin comportamentul său față de pacient și ma recomandat unui medic chirurg care ma operat clasic luna trecuta, acum urmează să fac tratament trei luni cu Diphereline și vă rog frumos îmi puteți spune dacă se poate obține o sarcină natural după tratament, mi sa spus că ovarul stâng e întreg doar din cel drept a rămas foarte puțin. Vă mulțumesc. O zi buna !

Voicu Simedrea
    Simedrea Voicu

Boala d-voastra nu este complet descrisa.Intervebtia chirurgicala clasica poate determina aparitia unor aderente care pot bloca trompele.Va recomand pentru inceput o histerosalpingografie,masurarea AMH si eventual daca considerati sa-mi trimiteti pe mail biletul de iesire din spital la aceste interventii ar fi de ajutor

Maria
    Participant

Bună seara domn Doctor, am o mare nelămurire referitor la tratament cu Diphereline în care spuneți ca ar fi de preferat a se adauga și tratament cu estrogen chiar și în cantități mici totuși este un hormon, de fapt acest tratament se administrează tocmai pentru a stagna fortat activitatea hormonală, îmi cer scuze dar nu mai înțeleg nimic, vă rog frumos sa mă lămuriți. Mulțumesc.

Crina-Andreea

Buna seara.Am revenit cu rezultatul AMH- ului care este 7.19 ng/mL(mentionez ca am 28 ani).Imi cer scuze de intarzier.Astept un raspuns cu privire la sanatatea mea.O seara buna.

Crina-Andreea

Buna Ziua.Se mai raspunde la intrebari pe acest site?Astept si eu un raspuns la mesajul din 30 iunie…

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 1,415 total)

You must be logged in to reply to this topic.