This topic contains 4 replies, has 4 voices, and was last updated by  Ioana B. 1 year, 1 month ago.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author

irina.ar
    Participant

Am facut doua operatii laparo in Timisoara la Odobescu ,sunt foarte multumita am o luna de la a doua interventie care a fost asistata de un chirurg pentru complicatiile intestinelor .Intrebarea mea ar fi( tratamentul cu diphereline pe 3 luni de zile) pot sa fac niste analize de sange pentru a stii cum stau cu aportul de calciu? am citit ca e foarte important Ca si vit D .diagnosticul a fost Endometrioza pelvina profunda .
    Regim alimentar tin si am tinut si cateva luni inainte in materie de alimentatie zic ca fac tot posibilul .
    Ma bucur in sfarsit ca suntem pe maini bune eu va doresc succes si sunt foarte increzatoare ca veti reusi tot mai mult .

Paul Pirtea
    Paul Pirtea
    Keymaster

tratamentul cu Diphereline sa asociaza obligatoriu si intotdeauna cu terapie suplimentara cu estrogen in doza mica,tocmai pentru a preveni osreoporeza.Calciu si vitamina D sant utile,insa mai util este estrogemul minidozat.

irina.ar
    Participant

Multumesc ,cum este indicat tot injectabil sau pastile?

Simedrea Voicu

Estrogenul este pastila

Ioana B.
    Participant

Buna seara,
    Am 26 de ani, primele simptome ale endometriozei le-am avut in urma cu 5 ani insa le-am ignorat pentru ca ma gandeam ca e ceva dereglare hormonala.Proasta decizie. In ultimii 2 ani durerile menstruale s-au marit, in special in ultimul an. La mine cele mai enervante erau durerile la defecatie pe perioada menstruatiei. Groaznic. Sa nu mai zic de durerile in timpul actului sexual..sau de depresia care vine la pachet cu “dansa”(=endo)..sau frustrarea ca ceilalti nu inteleg spunandu-ti “pai si eu am dureri dar tu esti mai sensibila si una doua te plangi” ; asta ma facea sa ma simt destul de singura…
    Dar cum nu avem ce face decat sa vedem partea plina a paharului,vorba romanului: “mergem inainte!”

Eu locuiesc momentan in Germania. Acolo am fost la 2 medici si ambii au presupus ca “dansa” e acolo..ascunsa in corpul meu dar nu puteau sa-mi prescrie medicamente fara o confirmare in urma unei laparoscopii.

In urma cu 3 saptamani am facut operatia..bineinteles ca era in partea de jos a abdomenului, pe langa caile urinare, pe la ovarul drept, am mai auzit ceva cu zona Douglas dar sincer nu am inteles exact , undeva lipit de uter care inca mai e acolo , ca altfel aveam o gaura in uter. Eu nu tare am cercetat despre boala pentru ca nu se prea stie mare lucru iar cand am mai vazut aici ce grave forme au unele persoane m-am demoralizat si mai tare.
    Eu sincer am fost putin dezamagita ca nu m-a intrebat nimeni ce viata am avut inainte..ce regim alimentar..ceva..orice. Credeam ca se fac ceva cercetari..ce au poate cateva dintre persoanele afectate in comun..dar nu.

Am primit tratament cu Visanne, pentru minim 6 luni. Am specificat medicilor ca mai am de studiat si poate un copil intarzie cu 5 ani de ex si am cerut un sfat .. Sa iau 5 ani Visanne? sau exista altceva? ca am inteles ca daca se opreste tratamentul..boala reapare. Plus ca cei 2 medici au spus clar si raspicat ca NU pot ramane insarcinata pe perioada tratamentului, desi pe prospect scrie ca NU este contraceptiv. Nu mai inteleg nimic.
    Mi-au sugerat sa merg la “Centrul de Endometrioza Mannheim”, Germania si sa astept sa-mi vina randul.

D-voastra ce ma sfatuiti?

P.S. Am inteles ca Visanne nu se gaseste in Romania. In Germania se elibereaza doar cu reteta din cate stiu, insa cred ca e valabila si o reteta din Romania daca sunt specificate ingredientele principale, denumirea fiind la fel.
    Daca sunt doritoare, le ajut dupa ce ma asigur de la farmacie ca se poate si le trimit prin posta cu mare drag.

O seara placuta !

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.