chirurgieginecologica.ro Forums Infertilitatea in endometrioza trenduri actuale in infertilitate si endometrioza

This topic contains 1 reply, has 2 voices, and was last updated by  Anonymous 3 years ago.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author

admin
    Keymaster

Anonymous

Buna ziua! In 28.11.2013 mi s-a confirmat endometrioza, printr-o interventie chirurgicala clasica, asupra ovarului stang “imbratisat” de un chist de 5,4 cm. La doar doua luni, pe acelas ovar, m-am trezit cu un chist de 7 cm… Dupa 6 luni de diphereline, pauza 2 luni, apoi inca 3 luni de tratament (timp in care chistul scadea la 3-4,5cm apoi crestea brusc la 11-10,8cm), am ajuns sa fac o a doua operatie clasica (in 28 Mai 2015). Diagnosticul histopatologic este urmatorul: Multiple focare de endometrioza, fara atipii, cu localizare la nivelul – ovar drept, ovar stang, seroasa perirectala, ligament utero-sacrat si utero-vezical
    Chist endometriozic ovarian stang, cu atipie focala
    Aderente tubo-ovariene stangi
    Apendice cu structura histologica pastrata
    Ovarul si trompa stanga, nu au putut fi salvate.
    Dupa operatie nu am urmat nici un tratament.
    De vreo 3 luni “lucram” la obtinerea unei sarcini. Luna asta mi s-a confirmat faptul ca ovulez (s-a vazut la ecograf in timpul unui control de rutina). Insa nu s-a intamplat “minunea”…
    Intrebarile mele sunt urmatoarele: Clostillbelgyt-ul ar putea readuce endometrioza?
    Exista vreun stimulator care sa nu prezinte risc pt noi cele cu endometrioza?
    Nu as vrea sa apelez la FIV sau inseminare artificiala, cel putin nu acum la doar 26 de ani. Imi doresc sa incerc natural, mai ales ca nu am urma de recidiva.
    Va multumesc frumos!

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.